Pronásledování kněží v Mexiku popisuje nový dokument

Mexiko / Za posledních šest let bylo v Mexiku zabito 26 kněží, píše o tom zpráva papežské nadace Pomoc církvi v nouzi.

Podle ní můžeme hovořit o nové formě perzekuce, která se odlišuje od pronásledování křesťanů, jak je známo v zemích Blízkého východu. Kněží v Mexiku jsou vražděni nebo unášeni, protože zabraňují činnosti organizovaného zločinu a obchodování s drogami a také proto, že stabilizují společnosti, v nichž působí.

Jednotlivým případům se věnuje i nový dokumentární film „Tragédie a pot kněžství v Mexiku“ z produkce tamního Multimediálního katolického centra. „V posledních případech se k tomu připojuje i hanobení a pomluvy. Pomluvy jako element určený ke kriminalizaci konkrétního kněze, které ho spojují s organizovaným zločinem nebo s nějakou okolností, která není slučitelná s jeho profesí. Říká se, že byli opilí, že zdrogovaní někde tancovali nebo drželi zbraně. Vidíme, že je za tím organizovaný zločin. Říkáme tomu nová perzekuce kněží, ne ve stylu kristiády nebo jako na Blízkém východě, ale je dobře popsatelná a má velmi specifický cíl: útočit nejen na osobu, ale i na kněžský úřad. Ten je ve spoustě společností znamením setkání, povzbuzení, pomoci a lásky. A pokud odeberu a zničím tyto atributy kněze, jsem schopen ho zabít,“ popsal současnou situaci ředitel centra a autor dokumentu Omar Sotel s tím, že zločiny provázejí společné znaky jako mučení obětí nebo snaha zastrašit místní komunitu věřících.

Open Doors řadí Kolumbii a Mexiko mezi 50 nejhorších zemí světa, pokud jde o pronásledování křesťanů. Oba jihoamerické národy byly jedinými dvěma zeměmi mimo Blízký východ, Asii a Afriku, které se dostaly do první padesátky, přičemž útoky na křesťany přicházejí v podobě organizovaného zločinu a korupce, uvádí Evangelical Focus.

 

Autor: Jana Lokajová Zdroj: Radio Proglas  Foto: Pixabay, kostel v Mexiko city, ilustrační

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář