Protagonistkou dokumentu o covidu je záchranářka z fakulty zdravotních věd

Olomouc – Záchranářka a přednostka Ústavu zdravotnického záchranářství a intenzivní péče Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci Marinella Danosová je jednou z protagonistek chystaného pětidílného dokumentárního cyklu, který zachycuje životní příběhy lidí v době pandemie nového koronaviru. Dokumentární sérii připravuje Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci (CMTF UP). Jednotlivé protagonisty postupně zpovídá režisérka Markéta Kopejtková.

„Setkání se záchranářkou Marinellou Danosovou bylo úžasné. Jsem moc ráda, že jsme dostali doporučení právě na ni. Obdivuji její energii, se kterou zvládá své vysoké pracovní nasazení. Spolupráce s ní byla skvělá,“ sdělila ČTK Kopejtková. Danosová pracuje jako zdravotnická záchranářka a současně působí jako akademička. Její životní partner je zdravotnickým záchranářem letecké záchranné služby. Společně vychovávají tříletého syna. Jejich pracovní nasazení během pandemie bylo podle Kopejtkové extrémní, přesto je odhodlání zachraňovat lidské životy za celou dobu neopustilo.

„O syna jsme se starali jako ve střídavé péči. Jeden z nás byl ve službě, druhý se doma věnoval dítěti. Společně strávený čas byl pro nás opravdu vzácný. Že bych měla za poslední rok chvíli vyloženě pro sebe, to si vůbec nepamatuju. Naše nasazení bylo opravdu extrémní, ale nemohli jsme jinak. Oba jsme záchranáři tělem i duší,“ popsala Danosová fungování rodiny v době pandemie koronaviru.

Prostor v chystané dokumentární sérii o pandemii mají dostat zdravotníci, rodiče-samoživitelé, podnikatelé, děti i senioři. Cílem je ukázat, s jakými těžkostmi se lidé musejí vyrovnávat, nejen v profesní rovině, ale také v osobním životě. „Nejde nám o to, lovit senzace. Považujeme za důležité natočit příběhy lidí z různých subkultur, aby jejich výpověď pomohla lidem, kteří se nacházejí v podobné situaci. Důležité je samo sdílení příběhů – člověk si uvědomí, že v tom není sám. Věříme, že síla těchto dokumentů se ukáže i v době, kdy budeme na těžké časy s covidem už jen vzpomínat. Dokumenty přispějí také k zachycení důležitého společenského mezníku,“ uvedl děkan CMTF UP Peter Tavel.

Režisérka Kopejtková se za prvním protagonistou úvodního dílu dokumentární série rozjela v polovině března. Na kameru hovořil přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace Fakultní nemocnice Královské Vinohrady František Duška. O dva měsíce později má tým natočeny rozhovory se všemi respondenty pro díl o zdravotnících, setkal se také s protagonisty pro díl o lidech, kterým na covid-19 zemřel blízký člověk. Další díly cyklu dají prostor matkám a otcům samoživitelům, studentům a také lidem, kteří musí po několika letech ukončit své podnikání. Důležitým tématem bude také díl o konspiračních teoriích.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář