Na protestanské fakultě v Ženevě bylo zlomeno „historické tabu“

Ženeva. Do historického srdce švýcarského protestantismu se tento měsíc vrátila katolická teologie. Iniciativa vyšla už před několika lety z protestantské teologické fakulty. Podmínkou však bylo, že katolíci budou výuku teologie sami financovat – říká mluvčí katolické církve v Ženevě Geoffroy de Clavière, kterému byly také svěřeny provozní záležitosti tohoto projektu.

Přednášky se týkají výlučně sporných otázek, tedy mariologie, eklesiologie, milosti a ospravedlnění. Profesoři dojíždějí z Katolické univerzity v Lyonu. Lekce jsou otevřeny jak pro studenty teologie tak pro zájemce z venku. Zahájení výuky se náhodně sbíhá s 500. výročím reformace – říká Geoffroy de Clavière:

„Je to zkrátka shoda okolností. I když dobře zapadá do tohoto výročí, které protestanté slaví velmi radostně. Skutečnost, že se podařilo zavést výuku katolické teologie na ženevské univerzitě, je skutečně historickou událostí. Paradoxem nicméně je to, že dnes v Ženevě katolíci početně převládají nad protestanty – 37% obyvatel tvoří katolíci a protestanté 12%. Také z demografických důvodů je tedy důležité, aby mladí lidé měli možnost seznámit se nejen s protestantskou teologií, ale také s katolickou.“ řekl Vatikánskému rozhlasu Geoffroy de Clavière.

Zavedení výuky katolické teologie na ženevské univerzitě není pouhým rozšířením nabídky přednášek, ale také zlomením historického tabu. Přednášky o pravoslaví, judaismu a islámu totiž na univerzitě figurovaly. Katolicismus zůstával nepřítomný.

 

Zdroj: Rádio Vaticano
Foto: Protestanská teologická fakulta v Ženevě

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář