Protestanté v katolickém Mexiku rostou, překonali hranici 10% populace

Protestanti poprvé v historii tradičně katolického Mexika překonali hranici 10 procent populace. Podle nedávno zveřejněných údajů ze sčítání lidu za rok 2020 vzrostlo protestantské/evangelikální hnutí ze 7,5 procenta v roce 2010 na 11,2. procenta v loňském roce.

Katolická církev historicky dominovala v celé Latinské Americe, ale zejména v Mexiku, které se řadí mezi nejvíce katolické země v regionu. I když se dnes stále drtivá většina Mexičanů považuje za katolíky, klesající trendy se podle Christianity Today zrychlují.

SouvisejícíMexiko žádá Španělsko a papeže o omluvu za conquistu

Trvalo 50 let – od roku 1950 do roku 2000 – než se podíl katolíků v Mexiku dostal z 98 procent na 88. Nyní, jen o dvě desetiletí později, toto procento kleslo o dalších 10 procentních bodů na 77,7. Představitelé místních církví připisují rozmach protestantismu řadě faktorů, od vlivu amerických protestantů až po efektivní práci evangelikálních křesťanů v oblastech s domorodým obyvatelstvem.  

Protestantismu dominuje hlavně letniční hnutí, a dokonce i mnoho tradičních denominací – jako jsou baptisté, presbyteriáni a metodisté ​​– jsou v některých svých praktikách více méně „letniční“. To znamená, že mají energické uctívání, modlí se za uzdravení a v církvi se projevují duchovní dary.

V Mexiku žije téměř milion lidí narozených v Americe, stejně jako desítky tisíc Guatemalců a Venezuelanů a dalších lidí ze středoamerických zemí. Podle Rosy A. Duarte de Markhamové, koordinátorky týmu překladatelů Bible, si někteří z nich s sebou přinesli své evangelikální přesvědčení. Lidé podle ní pátrají po smyslu morálky a rodinných hodnotách, na které se klade důraz v evangelikálních sborech. Mexiko také už několik let trápí konflikty mezi drogovými kartely a lidé hledají Boha utěšitele. Celkově jsou protestanti aktivnější ve své víře, přičemž 63 procent protestantů se považuje za praktikující věřící, ve srovnání se 41 procenty katolíků.

Před padesáti lety bylo v Mexiku jen velmi málo protestantů, ale misionářská úsilí v průběhu let – zejména v oblastech, kde katolická církev neměla tak prominentní zastoupení – a expanze za poslední desetiletí ukazuje, že jejich úsilí přineslo ovoce. „Nejdůležitější je, že katolická církev měla po mnoho let monopol na víru a že ten monopol skončil zejména po druhé světové válce,“ řekl pro Christianity Today sociolog a profesor Roberto Blancarte z El Colegio de México.

Podle Blancarteho v Mexiku prostě nebylo dost kněží, aby uspokojili potřeby všech lidí. Na přelomu století existoval pouze jeden kněz na každých 6 000 katolíků, což byl ohromující deficit, který přinesl pastorační vakuum v chudších regionech. Protestanti využili toto prázdné místo a vyslali své pastory do venkovských domorodých oblastí. Dnes mají nejsevernější mexické regiony významnou protestantskou populaci díky americkému vlivu kolem hranic. Jižní regiony Chiapas a Tabasco mají populaci, ve které se více než 35 procent lidí hlásí k evangelikální církvi, což je nejvíce ze všech mexických regionů.

SouvisejícíProtestantům koronavirus v katolickém Mexiku způsobuje vážné problémy

„Velkou změnu nepřinesli jen samotní misionáři, ale také překlad Bible do domorodých jazyků,“ uvedl Blancarte a zmínil snahy evangelikálních organizací přinést Boží slovo místním obyvatelům. „To umožnilo mnoha lidem si poprvé číst Bibli a mít místní služebníky, kteří rozvíjejí svou duchovní službu v jejich vlastním jazyce.“

Po celá desetiletí růst protestantismu odpovídal postupnému poklesu katolicismu v jiných latinskoamerických zemích. Nejvýraznější změny lze pozorovat v místech, jako jsou Honduras, Nikaragua a Brazílie. Ještě před několika lety bylo Mexiko považováno za výjimku z tohoto trendu, to se ale podle posledních průzkumů začíná také pomalu měnit.  

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 9. února 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

https://www.christianitytoday.com/news/2021/february/mexico-2020-census-protestant-pentecostal-growth-catholic.html?utm_source=CT+Daily+Briefing+Newsletter&utm_medium=Newsletter&utm_term=198210&utm_content=2198&utm_campaign=email

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář