Průzkum: Pro čtyři pětiny Čechů budou Velikonoce jiné než obvykle

Praha – Letošní Velikonoce budou kvůli epidemii koronaviru jiné pro čtyři pětiny Čechů. Vládní opatření mají mimo jiné co nejvíce omezit setkávání lidí. Přitom pro více než polovinu populace bývají svátky jara především příležitostí potkat se z blízkými. Vyplývá to z průzkumu Českého národního panelu, který má ČTK k dispozici.

Velikonoce stále slaví více než dvě třetiny dotázaných. Svátky mají stále spojené i s tradičními aktivitami. Většina lidí barví velikonoční vajíčka, častěji lidé ve věku 15 až 24 let. Více než tři pětiny Čechů připravují tematickou výzdobu a dekoraci, ve většině domácností se také pečou mazance, beránek nebo jidáše. Lidé rovněž často využívají Velikonoc jako příležitosti k jarnímu úklidu domácnosti. „Asi není divu, že je tato činnost výrazně častější u žen než u mužů,“ uvedli statistici.

Setkávání s blízkými si o Velikonocích užívá 57 procent dotázaných. Lidé se také často těší na dobré jídlo. Už druhý rok v řadě ale budou Velikonoce kvůli nemoci covid-19 jiné. Momentálně je omezen volný pohyb po České republice, zavřené jsou restaurace a hospody. Také proto 47 procent lidí počítá s tím, že jejich pojetí velikonočních oslav se letos změní hodně, dalších 32 procent Čechů se chystá na částečnou změnu. Pouze pětina veřejnosti pak nebude měnit skoro nic.

Hlavně mladí lidé pak mají na Velikonocích rádi to, že mají prázdniny. „I když vzhledem k pandemii onemocnění COVID-19 a uzavření škol jsou prázdniny pro mladou generaci asi něčím, co nyní postrádá smysl,“ uvedli statistici.

Průzkum se uskutečnil od 17. do 22. března a zúčastnilo se ho 505 lidí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 31. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář