Průzkum v USA: Nejnižší nenávist vůči muslimům je u Židů, nejvyšší u evangelikálů

U Američanů, kteří znají nějaké muslimy osobně, je více než dvakrát pravděpodobné, že budou mít pozitivní názor na muslimy, než ti, kteří ne, uvádí nový průzkum. Výsledky ukazují, že protimuslimské postoje jsou ovlivňovány řadou faktorů, od osobní a národní politiky až po to, jak moc člověk ví o samotném islámu.

National Catholic Report informuje, že zjištění jsou součástí letošního průzkumu o muslimech v americké populaci. Průzkum prováděl Institut pro sociální politiku a porozumění (ISPU).

Průzkum zjistil, že muslimové zůstávají nejpravděpodobnější skupinou, která hlásí, že zažívají náboženskou diskriminaci. Každoročně ISPU Index islamofobie, který měří veřejný souhlas pěti negativních stereotypů o muslimech v USA, se posunul nahoru z 24 v roce 2018 na 28 v roce 2019.

Americké náboženské komunity se značně liší ve svých postojích k muslimům, zatímco Židé zaznamenávají nejnižší místo v protimuslimských postojích (po samotných muslimech), zatímco bílí evangelikálové dosahují nejvyššího skóre. Více než polovina Židů – skupina s největší pravděpodobností, že osobně znají muslimy – uvádí, že mají pozitivní názory na muslimy, ale jen 20% bílých evangelikálů – skupina, která zná muslimy nejméně – má na ně pozitivní názor.

Zdá se, že víra nemá žádný vliv na protimuslimské nálady, řekla ředitelka ISPU Dalia Mogahedová. Namísto toho výzkum prokazuje, že politické ideologie jsou mnohem silnějším indikátorem. Kupříkladu být demokratem a identifikovat se jako liberál, je spojeno s nižší islamofobií.

„Religiozita neznamená, že lidé jsou více či méně pravděpodobně islamofobní, a v některých ohledech je to dobrá věc pro ty, kteří chtějí zlepšit pluralismus v Americe,“ řekla.

„Osobní interakce s členem komunity může vést k tomu, aby lidé méně podléhali toxické rétorice, kterou pořád slyšíme,“ uvedla k výsledkům Mogahedová.

Přibližně 21% Američanů, kteří vůbec neznají muslimy, má pozitivní názory na muslimy. Z těch, kteří znají muslimy, má na ně 47% příznivé názory. A pro ty, kteří mají blízkého muslimského přítele, se toto číslo vyšplhalo na 57%.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn- Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář