První kněz v brněnské diecézi získal vyznamenání za zásluhy od papeže Františka

Papež František vyznamenal jihomoravského kněze, mons. Josefa Zouhara, záslužným oceněním Pro Ecclesia et Pontifice. Ocenění, označované také jako čestný kříž, papež udělil u příležitosti výročí 80 let věku a 55 let od Zouharova kněžského svěcení. Předal mu ho brněnský diecézní biskup Pavel Konzbul v neděli 1. října. Hodonínský děkan se tak stal historicky prvním držitelem tohoto vyznamenání v brněnské diecézi.

Důvody vyznamenání shrnuje biskup Pavel Konzbul: „Otec Josef Zouhar je jedním z mých nejlepších a nejstarších spolupracovníků, vyniká věrností a obětavostí v kněžské službě, a to nejen v pastorační práci jakožto farář a děkan, ale také jako zodpovědný za diecézní charitu. Velmi cenný byl jeho přínos jakožto člena kněžské rady a sboru poradců.“ 

SOUVISEJÍCÍPapež František jmenoval 21 nových kardinálů, pomohou mu s reformou církve

Knězem nejen ve zpovědnici, ale i v montérkách

Obětavost otce Zouhara vyzdvihuje i farnice Libuše Tesaříková. „Vděčím otci Zouharovi za mnohé, v prvé řadě, že mě před mnoha lety svým přístupem, a zvláště svou laskavostí, pomohl vrátit se zpět k živé víře,“ vzpomíná paní Tesaříková. „Jeho lidský přístup se projevoval i tím, že když bylo potřeba, navlékl si montérky a šel pracovat na opravách fary nebo kostela normálně spolu s ostatními. A to je také důvod, proč si jej všichni vážíme.  Že jej neznáme jen z kostela či ze zpovědnice, ale že žije s námi a našimi rodinami,“ vysvětluje hodonínská farnice. K blížícímu se jubileu 55 let od kněžského svěcení ve farnosti připravuje paní Tesaříková spolu s mnoha farníky výstavu, která má poukázat na to, co všechno v Hodoníně za svého působení otec Zouhar vybudoval a prožil.

Ocenění pro všechny „obyčejné“ kněze

Vyznamenání Pro Ecclesia et Pontifice zavedl v roce 1888 papež Lev XIII. Od té doby ho papeži udělují nejen kněžím, ale i laikům a jedná se o nejvyšší papežské vyznamenání takového typu. Do brněnské diecéze ocenění míří vůbec poprvé. „V naší diecézi slouží okolo 320 kněží a vyznamenání otce Zouhara vnímám nejen jako vyznamenání výjimečnosti jeho kněžské služby, ale také jako ocenění pro všechny kněze, kteří svou práci vykonávají jako službu lidem. Často se o kněžích v médiích mluví jen v návaznosti na skandály, ale většina z nich odvádí desítky let poctivou a obětavou službu pro lidi, kterou málokdo veřejně ocení. Mám radost, že si papež František jejich práce váží,“ říká biskup Konzbul.

Kdo je Josef Zouhar? Dlouholetý farář i prezident diecézní charity

Římskokatolický kněz brněnské diecéze Josef Zouhar se narodil 8. října 1943 v Senetářově, pochází z devíti sourozenců, kněžími bylo i jeho šest strýců. Po absolvování střední školy v Blansku nastoupil v roce 1960 do olomouckého kněžského semináře. Po kněžském svěcení v roce 1968 začínal jako kaplan v Jedovnicích, později působil ve farnostech v Moravské Nové Vsi, ve Ždánicích, v Lovčicích u Kyjova, v Hodoníně, Lužicích u Hodonína a Mikulčicích. V roce 2006 ho už jako hodonínského děkana papež Benedikt XVI. menial kaplanem Jeho Svatosti. Mezi lety 2002 a 2021 také zastával funkci prezidenta Diecézní charity Brno a v současnosti je biskupským delegátem pro oblast charitativní činnosti církve v brněnské diecézi.

Autor: Tisková zpráva Datum: 2. října 2023 Foto: Tisková zpráva

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,

1 Komentář

  1. Když jsem to rozkliknul, nejprve jsem myslel, že jsem otevřel Christnet. Až pak jsem si uvědomil. že papež je hlavou všech křesťanů a že je třeba si to znovu a znovu připomínat.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář