První mše po požáru bude v Notre-Dame v sobotu, jen pro 20 lidí

Paříž – V požárem poškozené katedrále Notre-Dame v Paříži se v sobotu vpodvečer uskuteční první bohoslužba. Mše v jedné z postranních kaplí se bude moci zúčastnit jen kolem dvou desítek lidí, k vidění ale bude v televizním přenosu. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na vedení místní diecéze.

Mši bude sloužit pařížský arcibiskup Michel Aupetit a její průběh a načasování bude záviset na tom, zda úřady do soboty pro veřejnost otevřou prostranství před katedrálou. V okolí chrámu pokračují práce, které mají odstranit kontaminaci olovem, která vznikla právě v důsledku dubnového požáru. Radnice minulý týden oznámila, že náměstí před katedrálou se tento týden otevře, a to až budou známy výsledky testů, které přítomnost olova měří. Přesné datum však neuvedla.

Pokud bude náměstí před chrámem v sobotu přístupné, měly by se před začátkem mše konat pro shromážděné věřící večerní modlitby – nešpory. Bohoslužby samotné se pak v chrámu zúčastní jen dvacítka lidí, výhradně kněží a kanovníci, a to s ohledem na bezpečnost, uvedla diecéze.

Pokud úřady okolí chrámu zpřístupní, chce církev do soboty instalovat přímo před ním provizorní mariánskou svatyni. Ve stanu má být umístěna kopie sochy Pany Marie z chrámu, aby měli věřící chráněné místo pro modlitbu.

V sobotu uplynou přesně dva měsíce od chvíle, kdy chrám 15. dubna zachvátil rozsáhlý požár. Než jej hasiči následujícího dne nad ránem uhasili, zničil požár střechu, krov a špičatou věžičku z 19. století. Propadla se i část kleneb. Vyšetřovatelé považují za pravděpodobnou příčinu vzniku požáru elektrický zkrat.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipedie – Notre Dame před požárem

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář