První ročník Zimní školy filosofie výchovy proběhl online a připomněl památku profesora Radima Palouše a profesorky Jaroslavy Peškové

„Naším cílem bylo především vytvořit společnou platformu pro dialog o aktuálních otázkách výchovy a vzdělávání. A právě Zimní škola filosofie výchovy umožnila setkáníučitelů a studentů trochu jinak než při běžné výuce,“ řekla Zuzana Svobodová z Katedry pedagogiky Teologické fakulty Jihočeské univerzity.

V prvním únorovém týdnu se tak u monitorů s více než šedesáti studenty setkali tři akademici z České republiky a dva ze Slovenska. Každý zastupoval jiné univerzitní pracoviště. Jednotlivé prezentace se zaobíraly vybranými filosofickými texty, potom vždy následovala hodinová diskuze. 

„Účastníci ocenili nejen zajímavá témata přednášek, ale především otevřenou atmosféru. Je to nutné, protože pouze ve svobodě je možné společně pátrat po odpovědích na otázky, které se týkají samé podstaty lidského života, jako je hledání moudrosti, rozumnosti, smyslu, pravdy, dobra a úcty v lidském životě“, sdělila Andrea Blaščíková z Katedry náboženských studií Filozofické fakulty Univerzity Konstantina Filozofa v Nitře.  

Konferenci v pondělí otevřela svou přednáškou doc. Andrea Blaščíková, Ph.D., nesla název O ctnosti studiositas jakožto pozornosti v touze poznat pravdu u Tomáše Akvinského. Další den následoval blok doc. Aleše Prázného, Ph.D. z Univerzity Pardubice o osobnosti Leo Strausse v kontextu vzdělávání a kultury.  Ve středu pak dr. Mária Spišiaková, Ph.D. promluvila o zlu a smyslu tázání po jeho zdůvodnění a ve čtvrtek byla doc. Miriam Prokešovou, Ph.D. z Univerzity v Ostravě představena filosofická reflexe dítěte a dětství. V pátek pak konferenci uzavřela PhDr. Zuzana Svobodová, Ph.D. tématem hledání moudrosti v kontextu díla Aurelia Augustina. 

Celkem se Zimní školy filosofie, konané od 1. do 5. února 2021, kterou pořádala Katedra pedagogiky Teologické fakulty Jihočeské univerzity společně s Katedrou náboženských studií Filozofické fakulty Univerzity Konstantina Filozofa v Nitře, zúčastnilo 69 studentů a akademiků, z toho 37 z Čech a 32 ze Slovenska. Druhý ročník se uskuteční v roce 2022 a organizátoři doufají, že již nebude třeba volit online formu. 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář