První výročí velikonočních útoků na Sri Lance

Sri Lanka – Dnes uplynul rok od velikonočního útoku na Sri Lance, při nichž se devět islamistů odpálilo ve třech kostelech a třech hotelech. Přes 270 lidí zahynulo a mnoho dalších bylo zraněno. Jak řekl Vatikánskému rozhlasu metropolita Colomba, vyšetřování v této věci nadále pokračuje. Policie hledá komplice a objednavatele tohoto útoku a nevylučuje spojitost s islamistickými organizacemi v jiných zemích.

Pastor napadeného sboru na Srí Lance nabízí útočníkům odpuštění

V 8.45 místního času, tedy rok poté co došlo k první explozi, se celá Sri Lanka zastavila na dvě minuty ticha a modlitby. V buddhistických a křesťanských svatyních zazněly zvony, v mnoha domech rozsvítili svíčky nebo lucerny na připomínku obětí útoku. Jak říká kardinál Malcolm Ranjith, tyto tragické události spojily národ v solidaritě a blízkosti postiženým. Přispěl k tomu také postoj křesťanů, kteří nevolali po odplatě, ale dokázaly pachatelům odpustit.

“Pamatuji si, že bezprostředně po útocích, při nichž byli nejvíce zasaženi právě křesťané, nedošlo k žádným násilným reakcích, ačkoli by bývaly být mohly. Neřídili se emocemi, nýbrž zdravým rozumem. A tak je tomu také dnes. Projevuje se v tom křesťanský postoj, schopnost odpustit i těm, kdo mi ublížili. O velikonocích jsme prožívali Ježíšovo ukřižování, připomínali jsme si, jak se On sám modlil za ty, kdo Ho trýznili. Takové odpuštění je dnes v srdcích těch, kdo byli těmito útoky poznamenáni. Něco jiného však je spravedlnost. Lidé mají právo vědět, kdo tyto útoky provedl a proč to udělal,” hovoří kardinál Ranjith:

 

Autor: Vatikánský rozhlas  Datum: 21. dubna 2020  Foto: Wikimedia Commons – kardinál Malcolm Ranjith

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář