První výstava v restaurované barokní kapli v Brně představuje poutní tisky

Brno – Kramářské a poutní tisky s náboženskou tematikou jsou tématem první výstavy v kapli Paláce šlechtičen po rekonstrukci a znovuotevření muzejní budovy v centru Brna. Nenápadné „knížečky“ si kupovali návštěvníci poutí či trhů, v rodinách se pak předávaly po generace, často svazované do objemnějších „špalíčků“. Zlatým věkem kramářských a poutních tisků bylo 18. století, tradice definitivně vymizela v 50. letech 20. století, řekla dnes ČTK autorka výstavy Jana Poláková.

V Paláci šlechtičen umístilo Moravské zemské muzeum jednak novou expozici loutek, jednak výběr ze svých sbírek tradiční hmotné a duchovní kultury na Moravě. Při rekonstrukci budovy se podařilo také restaurovat barokní kapli Očištění Panny Marie s freskovou výmalbou a oltářní sochou Černé Madony.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Budeme do kaple dávat výstavní projekty, které svým obsahem odpovídají sakrálnímu prostoru,“ řekla vedoucí muzejního etnografického ústavu Hana Dvořáková. Výstava kramářských a poutních tisků je rozčleněna podle křesťanského liturgického roku. Některé písně měly rozjímavý či prosebný ráz, jiné spíše vyprávěly o konkrétních světcích a světicích, mnohé se pojily s konkrétními poutními místy.

Písně tiskli soukromí tiskaři na základě zadání takzvaných poutních vůdců nebo jednotlivých prodejců. O šíření písní se zasazovala také různá církevní bratrstva. Lidé si pak tisky kupovali jednak jako památku, ale také proto, aby měli texty společně zpívaných písní. „Prodávaly se v osmerkovém nebo šestnácterkovém fomátu, po čtyřech až 16 listech, jednotlivé tisky si lidé časo svazovali dohromady do ‚špalíčků‘,“ popsala Poláková.

Oblíbené písně vycházely opakovaně, někdy i v průběhu dvou až tří století. Výstava v Paláci šlechtičen pod názvem Dvanácte vrchů ten strom má přibližuje tisky s náboženskou tematikou. O světských tématech pojednává putovní výstava Do Brna široká cesta, naposledy umístěná v budově Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. dubna 2022 Foto: Wikipedie – Palác šlechtičen

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář