Půlnoční mše mají výjimku, bude v katedrále v uzavřeném Hradě

Praha – Možností zažít tradiční štědrovečerní půlnoční mši bude letos méně než obvykle. Přestože vláda nakonec udělila pro účast na půlnoční bohoslužbě výjimku, mnohé farnosti už předem od jejich konání upustily a bohoslužby se uskuteční v časnějších hodinách. V ČR platí kvůli pandemii koronaviru zákaz nočního vycházení.

Půlnoční mše se v Praze uskuteční třeba v katedrále svatého Víta, kde pražské arcibiskupství získalo výjimku, protože areál Pražského hradu je dlouhodobě kvůli pandemii koronaviru uzavřen. Stanislav Zeman z pražského arcibiskupství odpoledne uvedl, že hradní areál bude otevřen i pro návštěvníky bohoslužeb, které začínají 25. prosince v 10:00, 26. prosince v 10:00, na Silvestra v 16:00 a na Nový rok v 10:00. Na Hod Boží vánoční se také uskuteční v 16:00 setkání u jesliček. Přístup do prostoru Pražského hradu bude vždy pouze z Hradčanského náměstí přes čtvrté nádvoří, a to 30 minut před začátkem.

Na půlnoční mši do katedrály se budou od 22. prosince rozdávat na recepci pražského arcibuskupství na Hradčanském náměstí vstupenky do naplnění kapacity stanovené vládou, uvedl Zeman. Bohoslužba bude v přímém přenosu na TV Prima.

qľh

Povolený počet účastníků mší se s dnešním přechodem do čtvrtého stupně protiepidemických opatření snížil na 20 procent kapacity kostela. Na Štědrý večer se půlnoční v Praze uskuteční také třeba v kostele na Karlově, u sv. Ignáce nebo v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně. Seznam bohoslužeb v pražské arcidiecézi je na webu.

Půlnoční mše se konají také na přelomu starého a nového roku. Měla by se konat třeba ve Staré Boleslavi, kam plánuje dojít pouť od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Projekt Via Sancta Mariana se loni poprvé pokusil obnovit tradici putování k Palladiu země české. Loni se cesty zúčastnily desítky poutníků – lidé se sešli u místa, kde tehdy ještě nestál obnovený Mariánský sloup a po cestě dlouhé 26 kilometrů věřící došli do rekonstruované a znovu otevřené baziliky Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi.

Jedna z organizátorek pouti Dominika Bohušová dnes ČTK řekla, že začátek pouti u Mariánského sloupu v Praze bude letos už ve 13:00, aby poutníci došli do staroboleslavské baziliky do 23:00, poté platí zákaz vycházení. „Chtěli bychom putovat v malých skupinkách, v rozestupech, při paměti, aby se poutníci vzájemně nenakazili, ale s pamětí na ty, kdo putovat nemohou a rádi by se přišli poklonit Palladiu země české,“ uvedla. V bazilice budou vyprošovat ochranu před zhoubnými infekcemi, uzdravení nemocných i ozdravění lidských vztahů. Mši by měl sloužit kardinál Dominik Duka. Zpět poutníky odveze autobus.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. prosince 2020 Foto: Wikimedia Commons – Pražský hrad

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář