Půlnoční mše v Notre-Dame letos nebude, poprvé po 200 letech

Paříž – V pařížské katedrále Notre-Dame se poprvé po více než 200 letech nebude o Vánocích sloužit půlnoční mše. Gotická 850 let stará památka, jejíž střechu a věžičku v dubnu poškodil požár, stále prochází opravou. Náhradní půlnoční mše tak bude v nedalekém kostele Saint-Germain-l’Auxerrois, píše BBC.

Francouzský prezident Emmanuel Macron si dal za cíl, aby katedrála, která je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, byla opravena do pěti let. V říjnu francouzské ministerstvo kultury oznámilo, že na rekonstrukci stavby už byla přislíbena téměř miliarda eur (kolem 25 miliard korun). 1

Ve slavné katedrále se sloužila půlnoční mše každý rok po dvě století, často i v době překotných historických události. Uzavřena byla jen během francouzské revoluce, kdy jí revolucionáři vážně poškodili, byla zbavena své církevní funkce a sloužila jako Chrám rozumu.

Na letošní půlnoční mši v kostele Saint-Germain-l’Auxerrois podle správce katedrály biskupa Patricka Chauveta bude dřevěná kazatelna, která má připomínat tu v katedrále Notre-Dame.

Jednu z nejslavnějších pařížských památek požár zasáhl 15. dubna večer a plameny se podařilo uhasit až nad ránem dalšího dne. Oheň zničil střechu, krov a věžičku z 19. století. Vyšetřovatelé se domnívají, že požár nebyl založen úmyslně, přiklání se k tomu, že jej mohl způsobit elektrický zkrat či odhozený nedopalek cigarety.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 24. prosince 2019  Foto: Wikimedia Commons – Notre Dame

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář