Putin navrhuje průzkum názorů v Jekatěrinburgu na sporný chrám

Soči/Jekatěrinburg – Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek vyslovil pro průzkum názorů veřejnosti Jekatěrinburgu na spornou stavbu kostela v tamním parku. Obyvatelé čtvrtého největšího ruského města proti realizaci stavebního projektu místních úřadů od pondělí protestují při nepovolených demonstracích a téměř stovku jich policie už zadržela. Radnice tvrdí, že průzkum mínění už začal a stavba byla zatím přerušena.

Chrám svaté Kateřiny (Jekatěriny) se úřady rozhodly postavit v parku v centru města, který je mezi obyvateli oblíbený. Pondělní živelný protest se obešel bez zásahu pořádkových sil, při úterním policie už zatýkala. Dodneška policisté podle agentury TASS zadrželi 96 lidí, z nichž 21 soud poslal do vězení na dva až deset dní.

Úterní demonstraci předcházela schůzka obou stran sporu u gubernátora Sverdlovské oblasti, která ale nevedla k nalezení kompromisu. Úřady se stavby chrámu, který podle médií financují i dva místní miliardáři, nehodlají vzdát.

Putin dnes v Soči podle agentury TASS navrhl uspořádat průzkum mínění obyvatel města na stavbu nového chrámu. Obyvatelé podle médií nemají nic proti chrámu samotnému, ale nelíbí se jim, že se nestaví na historickém místě, nýbrž v parku.

Ruský prezident ke sporu rovněž poznamenal, že investoři projektu by se měli zabývat i možností vybudovat ve městě nový park a také zlepšováním veřejných prostranství.

Starosta Jekatěrinburgu Alexandr Vysokinskij novinářům následně řekl, že úřady dnes už s průzkumem veřejného mínění začaly. Původně dodal, že v průběhu sondáže, která má trvat dvacet dní, bude stavba pokračovat, večer ale podle agentury TASS sdělil, že dnes se už práce zastavily a „stavba bude čekat“.

Ruská pravoslavná církev chce, aby chrám svaté Kateřiny byl hotov do roku 2023, kdy město oslaví 300. výročí svého založení carem Petrem I. Velikým.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: YouTube – Jekatěrinburg

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář