Putin podstoupil tříkrálový rituál a ponořil se do ledové vody

Moskva – Ruský prezident Vladimir Putin dnes podstoupil tradiční rituál pravoslavných křesťanů a třikrát se venku ponořil do ledové vody. Vzdal tak hold svátku Zjevení Páně, který Rusové slaví podle pravoslavného kalendáře, tedy s třináctidenním zpožděním za příchodem Tří králů v Evropě. Tradice připomíná pokřtění Ježíše Krista v řece Jordánu.

Krátké video šéfa Kremlu nořícího se do mrazivé vody zveřejnilireportéři státní agentury Ria Novosti, kteří na twitterovém účtu dali k záběrům krátký komentář: „Putin. Moskevská oblast. -20,“ jenž odkazoval na mrazivé počasí, které v těchto dnech panuje v Rusku. Přesné místo letošního rituálu však prezidentský úřad neprozradil.

Osmašedesátiletý Putin je na záběrech vidět, jak v plavkách vstupuje do předem připraveného otvoru ve vodě ve tvaru kříže, nad nímž se tyčí další kříž, zřejmě vysekaný z ledu. Prezident se třikrát vnoří do ledové vody, pokaždé se přitom přežehná. Na závěr poměrně kvapně vodu opustí. „Je to tradice. On tradice neporušuje,“ řekl novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov krátce před tím, než se video objevilo na internetu.

Rituální koupel je v období pravoslavných tříkrálových svátků oblíbená u řady Rusů, kteří se noří do děr vysekaných na zamrzlých jezerech, rybnících či řekách. Populární je rovněž u nevěřících obyvatel země, jelikož koupel v ledové vodě je považována za zdraví prospěšnou, podotkl server The Moscow Times.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. ledna 2021 Foto: Wikimedia Commons – Vladimir Putin

Tags: ,

1 Komentář

  1. Na tuto událost se výborně hodí následující slova z Matoušova evangelia:

    „Ten Jan nosil oděv z velbloudí srsti, kolem boků měl kožený pás a jeho pokrmem byly kobylky a lesní med. Jeruzalém, celé Judsko i celý jordánský kraj tehdy vycházel k němu, vyznávali své hříchy a on je křtil v řece Jordán. Když ale uviděl, že se k němu přichází pokřtít mnoho farizeů a saduceů, řekl jim: „Plemeno zmijí, kdo vám ukázal, jak utéct před přicházejícím hněvem? Začněte nést ovoce odpovídající vašemu pokání. A nemyslete, že si můžete říkat: ‚Máme otce Abrahama.‘ Říkám vám, že Bůh je schopen Abrahamovi vzbudit potomky z tohoto kamení! Sekera je už napřažena ke kořeni stromů. Každý strom, který nenese dobré ovoce, bude vyťat a vhozen do ohně. “

    Putina lze nejlépe chakterizovat slovem: travič.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář