Putinova víra? Je to jenom fasáda, tvrdí vyhoštěný misionář

 

Je to více než rok, co Rusko přijalo takzvané anti-misijní zákony. Před soudy bylo kvůli nim projednáno více než 180 případů. Modlitby v domácnostech, živé vysílání bohoslužeb na internetových stránkách a modlitby za lidi se interpretují jako „misijní činnost“ a křesťané se tak často stávají obětmi těchto zákonů.

Jedním z příkladů pronásledování je osud Donalda Ossewaardea, amerického baptistického kazatele působícího v ruském městě Oryol. Ossewaarde byl vyhoštěn za organizování bohoslužeb ve svém domě.

Po neúspěšném odvolání v ruském soudním systému je jeho případ v současné době u Evropského soudního dvoru pro lidská práva. I když je Ossewaarde přesvědčený, že tam vyhraje, nemá moc velkou naději, že rozsudek soudu pomůže přímo v Rusku.

„Jsem si skoro jistý, že na základě předchozích případů soud rozhodne v můj prospěch. Nejsem si však jistý, zda to bude mít velký vliv na situaci v Rusku,“ uvedl.

Reklama

 

Kromě křesťanů zákon postihl i ostatní náboženské skupiny. Ruské soudy vedly více než 40 stíhání proti Svědkům Jehovovým, čtyři obvinění byla vznesena proti mormonům, devět proti muslimům a více než deset proti hinduistům. Jediná náboženská skupina, na kterou se zákon nevztahuje, je ruská pravoslavná církev.

Na konferenci, kterou pořádala organizace ADF International právně zastupující Donalda Ossewaardea, vyjádřil misionář pro noviny Christian Today své přesvědčení, že právě pravoslavná církev stojí za jeho zatčením. „Vím, že mají prospěch z toho, co se mi stalo. Je zjevné, že právě oni profitují z pronásledování jiných křesťanů. “

Putin používá ruskou pravoslavnou církev jako svůj politický nástroj a jeho minulost vyvolává otázky o upřímnosti jeho víry. „S jeho komunistickým pozadím v KGB nemohu uvěřit, že je skutečně pravým křesťanem, spíše považuje za velmi užitečné se tímto způsobem prezentovat,“ myslí si Ossewaarde. „Okázale navštěvuje bohoslužby během svátku a často se fotí s patriarchou. Je zřejmé, že se podporují. Oni [ruští ortodoxní vůdcové] jsou zjevně šťastní, že je prezidentem, a Putin často mluví o pravoslavné církvi jako o garanci ruských hodnot,“ dodal.

 

Zdroj: Christian Today Foto: Wikimedia

[adrotate banner=“28″]

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář