Quebec schválil přísnější zákon o sekularismu

Nový zákon v Quebecu zakazuje nosit náboženské symboly některými vládními zaměstnanci, včetně učitelů veřejných škol, státních právníků, soudců a policistů. Národní rada kanadských muslimů oznámila, že nový zákon napadne a pokusí se o změnu.

Catholic Herald informuje, že vláda návrh zákona schválila po dlouhých hodinách jednání. Některé změny učinily zákon přísnějším, než se původně očekávalo.

Když Simon Jolin-Barrette představil návrh zákona, vyvolalo to kontroverze a obavy zejména mezi křesťany a muslimy, kteří nebyli k debatám o novém návrhu přizváni.

Vláda ve vyhlášení uvedla, že chce posílit oddělení státu a náboženství a náboženskou neutralitu státu, rovnost všech občanů a svobodu svědomí. Nedávné průzkumy veřejného mínění ukázaly, že nový návrh podporuje většina obyvatel.

Zákaz nosit náboženské symboly platí pouze pro nové zaměstnance. Ti, kteří již měli práci ovlivněnou tímto zákonem, budou moci i nadále nosit náboženské symboly, pokud zůstanou na současné pozici.

Premiér Quebecu Francois Legault po schválení vyhlásil, že občané takový zákon „dlouho očekávali“. Lídr opozice Pierre Arcand řekl, že tento nový „falešný“ zákon „odebírá“ lidem jejich práva.

Katoličtí biskupové v prohlášení uvedli, že se obávají, že zákon „bude živit strach a nesnášenlivost, spíše než přispívat k sociálnímu smíření.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 10. srpna 2019  Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář