Rabín, jenž pronesl po Trumpově inauguraci požehnání, zasypán antisemitskými vzkazy

 

WASHINGTON – Rabín Marvin Hier, který přednesl po prezidentské inauguraci Donalda Trumpa v pátek 20. ledna požehnání, se stal terčem velkého množství antisemitských útoků na sociálních sítích i jinde na internetu. Už během svého přednesu obdržel jeden ze zakladetelů Centra Simona Wiesenthala stovky nadávek či antisemitských karikatur.

„Byla to antisemitská smršť,“ podotknul Abraham Cooper z Centra Simona Wiesenthala a dodal, že jen během pátku IT pracovníci centra odstranili stovky nenávistných vzkazů. „Hodně lidem, z krajní pravice i levice, bylo zatěžko vidět Žida s kipou na mezinárodní scéně – a dobře známého hrdého sionistu navíc,“ řekl Cooper.

Nicméně Cooper upozornil na rozdílnost mezi skutečným světem a tím online s tím, že spousta lidí různého původu i vyznání se na Hiera obrátilo se slovy podpory. Hier byl prvním rabínem, který požehnal po inauguraci prezidenta USA od roku 1985. Byl také prvním ortodoxním rabínem, který tak učinil, vůbec. Před ním dal své požehnání roku 1985 při inauguraci prezidenta Ronalda Regana reformní rabín Alfred Gottschalk.

Hierova účast na ceremonii však vyvolala nesouhlas, který se odrazil v internetové petici, již rozšířila losangeleská podnikatelka Myra Starková. „Hier je jedním z předních představitelů Centra Simona Wiesenthala, které je známé svým hrdinským bojem proti nacistům, a také Muzeem tolerance. Normalizace těchto organizací s Trumpem bude výsměchem a známkou hanby ve jménu židovstva. Hier si viditelně myslí, že je přijatelné legitimizovat a spolupracovat s politickou postavou, na jejíž počest Ku-Klux-Klan doslova pořádá oslavy,“ stálo v petici.

Hier sdělil losangeleskému rádiu KPCC, že inaugurační výbor jej ohledně jeho účasti kontaktoval a on jim odpověděl, že mu bude ctí.

 

Zdroj: ztis.cz

Foto: ztis.cz

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář