Rabína Horowitze na hřbitově v Prostějově připomene náhrobek

Prostějov – Z ušlechtilého bílého kamene bude náhrobek rabína Horowitze, který chce na místě starého židovského hřbitova v Prostějově instalovat nadace Kolel Damesek Eliezer. Radnici už požádali o souhlas s umístěním náhrobku. Novinářům to dnes řekl předseda spolku Hanácký Jeruzalém Michal Šmucr. Plastovou repliku náhrobku, jž byla instalována na místě bývalého hřbitova ve Studentské ulici v roce 2013, zničili předloni vandalové a Horowitzův hrob od té doby připomíná pouze kovový rám.

Nadace Kolel Damesek Eliezer s radnicí už delší dobu jedná o pietní úpravě místa bývalého židovského hřbitova, kde je park a parkoviště. Podle nadace tam stále leží ostatky 1924 židovských občanů Prostějova.

„O záměru vyrobit na základě dobových dokumentů nový náhrobek rabína Horowitze informoval primátora Františka Juru a náměstka Jiřího Rozehnala zástupce nadace Kolel Damesek Eliezer Tomáš Jelínek. Nadace, která s městem jedná o rehabilitaci starého židovského hřbitova, bude zároveň investorem výroby a instalace náhrobku,“ uvedl Šmucr.

Spolek nabídl Prostějovu i nadaci, že se ujme vyřizování potřebných dokumentů a souhlasu památkářů. „Náhrobek bude zhotoven z tradičního bílého kamene. Půjde o jednoduchou kamennou stélu ve tvaru původního náhrobku s tesaným nápisem odpovídajícím původnímu historickému textu. Stéla bude zapuštěna 55 centimetrů do země, její výška nad zemí bude 1,4 metru,“ uvedl Tomáš Jelínek z nadace Kolel Damesek Eliezer

Kámen by podle Jelínka měl důstojně připomenout místo posledního odpočinku významného prostějovského rabína a vzbudit v kolemjdoucích zájem o historii lokality. Před osazením nového náhrobku budou odstraněny zbytky kovového rámu, který držel předchozí desku. „Nedávno jsme obdrželi vyjádření oddělení památkové péče prostějovského magistrátu, které s umístěním náhrobku na plochu kulturní památky starého židovského hřbitova souhlasí. O tomto stanovisku jsme informovali dopisem město Prostějov. Věříme, že jako vlastník hřbitova vyjde snaze o umístění náhrobku vstříc,“ dodal Šmucr.

Starý židovský hřbitov v Prostějově byl založen v roce 1801 a v roce 1943 na popud německého starosty zrušen. Na zrušeném hřbitově jsou pochováni například předkové filozofa Edmunda Husserla či spisovatele Stefana Zweiga. Někdejší židovský hřbitov v Prostějově zařadilo ministerstvo kultury na seznam kulturních památek.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 27. srpna 2019  Foto: Wikipedie – židovský hřbitov v Prostějově

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář