Rady zkušeného ďábla, díl druhý (recenze)

Svěží dílko, zdařilý počin. A užitečná provokace. Tajemstvím nové knížky Davida Nováka „Jak zničit církev: Rady zkušeného ďábla“ je dobrý nápad. Změnit perspektivu, nasadit jiné brýle, podívat se na známé věci z neobvyklého úhlu, takříkajíc zdola. K čemu je to dobré? Inu, největší problém velkých pravd a hlubokých myšlenek spočívá v tom, že jsme je slyšeli mnohokrát. Nejdůležitější biblické výpovědi ztrácejí svou sílu právě proto, že jsme s nimi tak dobře obeznámeni, že už je vůbec neslyšíme.

Někdy potřebujeme potkat starou známou životní moudrost v bizarním převleku, vyjádřenou úplně jinak, než jsme dosud byli zvyklí, abychom ji vlastně poprvé opravdu slyšeli. Právě proto považuji literární pokus Davida Nováka o pokračování Lewisových „Rad zkušeného ďábla“ za zajímavý. Ve fiktivní korespondenci mezi dvěma pokušiteli nabízí pohled na církev jakoby vzhůru nohama, naruby, přesně naopak, než jsme zvyklí, a tím to všechno zní nově, neoposlouchaně, nečekaně, zvláštně.

Zvrácená logika ďábelských komentářů sborového života je v tom nejlepším slova smyslu rušivá. Nad Novákovou knihou člověk opravdu neusíná. Slyší tolik známých a povědomých věcí, a přece jsou všechny jakoby vymknuté z kloubů, česané proti srsti, vykolejené, znějí skřípavým tónem jako špatně naladěné housle.

 Humorná nadsázka i vážné zamyšlení

Je opravdu dobře, že David Novák formuloval svoje mnohaleté zkušenosti vedoucího mládeže, kazatele a zpovědníka tímto osobitým způsobem. Dává čtenáři svobodu nabrat si podle toho, jak hlubokou má lžíci. Občas se zasmát zdařilé karikatuře. Občas trochu zkoprnět. Nabízí mu humornou nadsázku a zároveň vážné zamyšlení.

Knížka se velmi liší od obecných pojednání o sborovém životě, na která většinou sedá prach. Čtenář nebude se všemi Novákovými narážkami souhlasit, ani když si je přeloží z pokušitelského jazyka zpátky do češtiny, ale to je v pořádku. Kniha má vést k přemýšlení, provokovat, zdravě prudit…

Novákova knížka je zajímavá i na pohled. Motiv pokušitelových spárů a strašidelného písma se objevuje nejen na obálce, ale i na jednotlivých stránkách: zajímavý výtvarný experiment, který se myslím opravdu podařil. Chválím také nápadité propojení starobylého výtvarného stylu s displejem chytrého telefonu: odvěká minulost a nejaktuálnější současnost pěkně pospolu.

 

Autor: Pavel Hošek

David Novák: Jak zničit církev – Rady zkušeného ďábla, Nakladatelství KMS 2020, 104 stran, 120 Kč. Zakoupit lze na https://kmspraha.cz/kniha/jak-znicit-cirkev.

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Saša Štěpánovský

    Právě jsem dočetl. Výborné, děkuji. Moudré, výstižné dílko. Mnozí z nás se v něm jistě poznají.
    Doporučuji zvláště vedoucím, ale samozřejmě nejen jim. Jsem tomu rád, že na českém Sionu
    vyrostli lidé, kteří jasně a zároveň laskavě dokáží pojmenovat nebezpečí a nesklouznou přitom do povrchních klišé a zjednodušených řešení.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář