Rakev zemřelého kazatele Billyho Grahama je vystavena v Kapitolu

Washington – Rakev s ostatky vlivného baptistického kazatele Billyho Grahama, který zemřel minulý týden ve věku 99 let, byla vystavena v rotundě Kapitolu ve Washingtonu. Zájemci mají možnost pietní místo navštívit až do čtvrtka, v pátek bude pohřeb.

Americký prezident Donald Trump při této příležitosti řekl, že Graham změnil zemi. Už předtím vyjádřil názor, že si Graham vystavení v Kapitolu, v místě, „kde je zakotvena paměť amerického lidu“, zaslouží, protože jde o legendární postavu v USA.

Vystavení v Kapitolu je považováno za vzácnou poctu, která je vyhrazena pouze nejvýznamnějším politikům. Graham je od roku 1998 teprve čtvrtou soukromou osobou, které se tohoto uznání dostalo. Předtím to bylo umožněno dvěma členům stráže Kongresu, kteří zahynuli během služby, a bojovnici za občanská práva Rose Parksové. Z významných politiků se takové pocty dočkalo 11 amerických prezidentů.

Reklama

 

Graham je často označován za jednoho z nejvlivnějších protestantských kazatelů 20. století. V minulosti pořádal masová duchovní setkání a vedl také náboženské pořady v televizi či rozhlase. Mimo jiné poskytoval rady všem americkým prezidentům od Harryho Trumana po Baracka Obamu.

Graham podnikl několik stovek misijních cest a po celém světě osobně či prostřednictvím satelitních přenosů promluvil k více než 210 milionům lidí. Své kazatelské cesty zakončil v roce 2005 v New Yorku. Během misijní činnosti navštívil i někdejší východní blok včetně Sovětského svazu, Polska, Rumunska a také Československa.

 

Autor: ČTK   Foto: twitter.com

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář