Rakouská vláda chce zakázat šátky ve školkách

Vídeň – Rakouská vláda chce zakázat nošení šátků malým dívkám ve školkách a základních školách. Příslušný ústavní zákon má být vypracován do začátku letních školních prázdnin, informovala dnes agentura APA. Rakouský kancléř Sebastian Kurz z lidové strany (ÖVP) doufá, že návrh podpoří i opoziční sociální demokraté (SPÖ). Proti záměru koalice lidovců a pravicově populistických svobodných (FPÖ) se ohradila Islámská náboženská obec v Rakousku (IGGiÖ).

Zákaz šátků má být obsažen v „zákonu na ochranu dětí“, který mají společně vypracovat ministr školství Heinz Fassmann, ministryně pro záležitosti žen Juliane Bognerová-Straussová (oba ÖVP) a ministryně zahraničí a integrace Karin Kneisslová (FPÖ).

Vláda chce dát normou najevo, že Rakousko je sekulární stát, zdůvodnil iniciativu Fassmann, který chce rovněž nechat vypracovat příslušný právní posudek. Z náboženských důvodů je podle něj šátek na hlavu nutný až od puberty.

„Naším cílem je čelit jakémukoli vytváření paralelních společností v Rakousku,“ řekl Kurz veřejnoprávní televizi ORF. „K tomu samozřejmě patří i dívky nosící šátek ve školkách nebo základních školách,“ dodal kancléř, podle něhož jde zejména v islámských školkách o stále častější jev.

Vicekancléř a šéf FPÖ Heinz-Christian Strache za návrhem nevidí náboženskou debatu. Spíš jde podle něj o zrovnoprávnění a „integrační opatření“. Malé dívky podle něj musí mít ve svém vývoji svobodu a kromě toho je třeba něco podniknout proti politickému islámu.

Opozice je ochotna jednat o podpoře ústavního zákona, který je třeba v parlamentu schválit dvoutřetinovou většinou. Exkancléř a předseda SPÖ Christian Kern však po vládě požaduje komplexní „integrační balíček“ a upuštění od krácení prostředků na integrační opatření.

Rakouská muslimská obec se na mimořádném jednání svého předsednictva „ve vší rozhodnosti“ vyslovila proti plánovanému opatření. Vládu obvinila z populistické politiky a varovala před přiživováním „nepřátelské představy o islámu“.

Rakouský parlament už loni v květnu hlasy zákonodárců tehdejší koalice SPÖ a ÖVP schválil zákaz zahalování celé tváře na veřejnosti. Opatření, které vstoupilo v platnost v říjnu, bylo součástí „integračního balíčku“, který také konkretizovalo způsob začleňování žadatelů o azyl do rakouské společnosti a ztěžovalo agitaci ve prospěch šíření radikálních myšlenek.

Opatření směřuje především proti nošení burek a nikábů, tedy oděvů, které muslimským ženám zakrývají celé tělo a ponechávají jen mřížku nebo úzký průhled pro oči.

 

Autor: ČTK Foto: Wikimedia Commons

2 Komentáře

  1. Ten důvod zahalování muslimek je spíš bezpečnostní než náboženský.Nezahalená žena v muslimské zemi riskuje znásilnění. Čili je třeba nejen zakazovat zahalování, ale i zajistit bezpečnost žen jednak řádným poučením muslimů, že tady se to nedělá, a také přísnými tresty pro pachatele znásilnění, minimálně vyhoštění, pokud to je azylant.

    Odpověď
  2. Evropa zatím není muslimskou zemí – není tedy důvod se zahalovat. Naopak jakoukoliv vstřícnost vůči svým požadavkům chápou muslimové jako naše podvolení, uznání toho, že jsou nejvyšší kasta, předurčená ovládnout svět, ze stran nás káfirů (nevěřících a křesťanů). Žádné poučení není nic platné – Korán přikazuje muslimům šířit Islám do celého světa. Pokud je muslimů v obyvatelstvu málo, podvolí se, až jich bude 20%, vynutí si s využitím naší demokracie právo šária atd. atd. Nedívejme se prosím na Islám křesťanskýma očima, je to jiná pro nás špatně pochopitelná kultura. Studujme ho a braňme se, pokud na to ještě máme sílu.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář