Rakouští biskupové varují před „manželstvím pro všechny“

Vídeň. Manželství má být jako doposud vyhrazeno výlučně párům rozdílného pohlaví, protože právě to ustavuje jeho jedinečnost v porovnání s jinými formami společného soužití. Toto stanovisko opětovně vyslovili rakouští biskupové v závěru svého plenárního zasedání v pátek  poblíž Vídně. Podnítila je k tomu současná snaha rakouského ústavního soudu o redefinici institutu manželství. Rakouští biskupové ve svém prohlášení doufají, že „ústavní soudci se budou o této otázce radit zodpovědně a že zachovají současnou linii“, neboť „s manželství je nutné kvůli jeho specifické podstatě nakládat jinak než s jinými formami partnerství“.

Redefinicí současného pojetí manželství by se nic nezískalo, argumentují biskupové, naopak by se vytratily základní termíny právního řádu. Biskupové varují před množstvím dalších otázek, které by se vynořily s novou interpretací manželství. Již dnes je při pohledu na jiné země předvídatelné, že pokud se vzdáme dosavadního pojetí manželství, bude se těžké ubránit nárokům na náhradní mateřství, příbuzenské sňatky a polygamii, dodávají.

Rakouští biskupové během svého plenárního zasedání formulovali také požadavky na novou vládu své země, od které očekávají zejména „zajišťění práce, ze které je možné žít, udržení vnitrospolečenské solidarity a mezigenerační spravedlnosti, připravenost k přijetí lidí na útěku a zavedení udržitelnějšího životního stylu“. Minulý čtvrtek je přijal spolkový prezident Alexander Van der Bellen, který tento týden přicestuje na první papežskou audienci do Vatikánu.

 

Zdroj: Radio Vaticana  Foto: Biskupská konference Rakouska

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář