Räsänenová : Nyní je čas zkusit probudit ty spící a nevyskočit z potápějící se lodi

„Čím více mlčíme o obtížných a kontroverzních tématech, tím užší je prostor pro svobodu projevu a náboženského vyznání,“ říká Päivi Räsänenová, křesťanská politička, která je členkou finského parlamentu již téměř 15 let.

Räsänenová vzbudila pozornost médií po zveřejnění informací, že policie vyšetřuje její příspěvek na sociálních sítích, ve kterém citovala Bibli a kritizovala účast finské luteránské církve na letošním festivalu LGBT Pride.

Lékařka, matka pěti dětí a bývalá ministryně vnitra se domnívá, že její případ policie zastaví. „Mám naprostý pokoj v této věci,“ řekla v rozhovoru pro EvangelicalFocus. „Budu využívat svou svobodu k tomu, abych věřila a mluvila podle svého přesvědčení, ať už bude výsledek tohoto procesu jakýkoli,“ dodala.

Její obavy však souvisejí s úlohou věřících křesťanů ve veřejném prostoru. „Mnoho lidí, zejména mladých se obává, že pokud jste označeni za křesťana věřícího v Bibli, bude to bránit vaší kariéře a přijetí ve společnosti,“ říká finská politička.

Räsanenová je vdaná za luteránského faráře a připouští, že myšlenka na rezignaci na členství ve finské luteránské církvi jí v posledních dnech prošla myslí. Ale jak se modlila, prožila, že „nyní je čas zkusit probudit ty spící a ne vyskočit z potápějící se lodi,“ vyslovila naději ke změně ve své domovské církvi.

„Považuji to za nádherné privilegium, že se za mne a moji rodinu modlí tolik lidí,“ říká předsedkyně finské křesťanské demokratické strany. „Je úžasné, že tolik lidí na druhé straně světa se modlí za Finsko, moji domovskou zemi,“ poznamenala.

„Svoboda slova je v demokracii nejvyšší hodnotou. Snaha omezovat jakkoliv názory křesťanů je nepřijatelná,“ uvedl k případu finské političky europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU ČSL).

HelsinkiTimes informují, že policie zahájila vyšetřování názorů poslankyně Päivi Räsänenové. Policejní oddělení v tiskové zprávě uvedlo, že členka parlamentu je obviněna z „agitace proti etnické skupině“.

V červnu Räsänenová, členka finské evangelické církve na Facebooku kritizovala účast své denominace jako oficiálního partnera pochodu HelsinkiPride.

„Jak se doktrína církve, Bible, shoduje s tím, když se hanba a hřích vynořují jako téma hrdosti?“ zeptala se Räsänenová, bývalá ministryně vnitra, v příspěvku ze dne 17. června a zveřejnila pasáž z Římanům 1,24-27:

Proto je Bůh nechal na pospas nečistým vášním jejich srdcí, takže zneuctívají svá vlastní těla;

vyměnili Boží pravdu za lež a klanějí se a slouží tvorstvu místo Stvořiteli – on budiž veleben na věky! Amen.

Proto je Bůh vydal v moc hanebných vášní. Jejich ženy zaměnily přirozený styk za nepřirozený a stejně i muži zanechali přirozeného styku s ženami a vzplanuli žádostí jeden k druhému, muži s muži provádějí hanebnosti a tak sami na sobě dostávají zaslouženou odplatu za svou scestnost.

Podle zprávy policejního oddělení, finský trestní zákoník definuje „agitaci proti etnické skupině“ jako zveřejňování jakýchkoli informací nebo názorů, které „ohrožují nebo hanobí skupinu na základě rasy, barvy, národnostního nebo etnického původu, náboženství nebo víry, sexuální orientace nebo postižení.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 16. září 2019  Foto: Päivi Räsänenová

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Je hezké a povzbuzující, že mezi čtenáři tohoto deníku se nenašel ani jeden, který by alespoň zpochybnil postoj křesťanské političky. Je vidět, že když se vyskytne prostor pro veřejné vyjádření svého názoru, je naše křesťanská společnost až neskutečně a vzácně „jednolitá“ …

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář