Ratiboří se rozezní zvonky a Lutherův hlas. Připomenou 500. výročí reformace

 

PRAHA, RATIBOŘ – Co má společného hra na ruční zvonky, vdaná jeptiška, Vsetínsko a Martin Luther? To zjistí každý, kdo 10. září zamíří do Ratiboře u Vsetína. Tam si totiž Českobratrská církev evangelická připomene 500. výročí evropské reformace, tedy okamžik, kdy Martin Luther přibil na dveře chrámu ve Wittenbergu svých 95 tezí.

Celý den začne slavnostními bohoslužbami v 10 hodin v tamním evangelickém kostele. Kázáním poslouží synodní senior Daniel Ženatý, liturgii povede ratibořská farářka Jarmila Wiera Jelinek a hudební doprovod zajistí Evangelický chór Zlín pod vedením celocírkevního kantora Ladislava Moravetze. Bohoslužby bude živě přenášet také Český rozhlas. Děti ve věku od 4 do 10 let se mohou těšit na nedělní školu.

Odpolední program zahájí sázení stromu a v půl druhé zahraje soubor Zvonky dobré zprávy, který se jako jediný v České republice věnuje hře na ruční zvonky. Celkem využívá 49 zvonků a 36 trubkových zvonů. Skladby jsou většinou určeny pro dvanáct hráčů.

Následovat bude divadelní představení Xantipa reformace sepsaná farářem Jaroslavem Pecharem přímo pro tuto příležitost. Jedná se o konverzační divadelní hru ze života Kateřiny von Borra – původně jeptišky, později manželky Martina Luthera, která byla tomuto muži velkou oporou.

 

 

V 15 hodin začne přednáška Ondřeje Macka o víře Martina Luthera „Možná mám malou víru a druhý má větší, ale pořád je to jedna víra, jíž se držím Krista“. Promluví také Miroslav Frydrych, který se ve svém příspěvku bude věnovat luterství v Ratiboři.

Po celé odpoledne bude možné využít interaktivní dílnu pro děti bez omezení věku nebo navštívit řemeslný jarmark. Chybět nebude občerstvení (v podobě kyselici, frgálů, kávy či čaje). Zájemci si mohou zakoupit některou z letos vydaných publikací vztahujících se k výročí evropské reformace – například Menší a Větší katechismus z pera Martina Luthera nebo překlad stovky citátů z Lutherova rozsáhlého díla nazvaný „Bůh je rozpálení pec plná lásky“.

Ve 13 a 15 hodin se uskuteční komentovaná prohlídka „Ratibořského Slavína“. Zájemce na ní čeká výklad o historii založení hřbitova, význačných osobnostech a historii tamního farního sboru spojený s ukázkou kronik.

Celou akci zakončí slovo na cestu a požehnání. Vstup na slavnost je zdarma. Pořádá ji Českobratrská církev evangelická a farní sbor v Ratiboři ve spolupráci s Východomoravským seniorátem a obcí Ratiboř.

 

Tisková zpráva
Foto: Wikipedia

[adrotate banner=“28″]

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář