Realistické dvoustátní řešení

Problém s „dvoustátním řešením“ – vytvořením suverénního nezávislého palestinského státu na západě od řeky Jordán – je ten, že palestinský stát už existuje na východě od Jordánu. Jmenuje se Jordánsko. Jeho obyvatelstvo je převážně palestinské a je umístěn ve východní části toho, co se kdysi nazývalo Palestina. Demograficky a geograficky je Jordánsko palestinským státem.

Autor: Dr. Moshe Dann

Palestinský stát už existuje. Jmenuje se Jordánsko. Není třeba další.

Dohody z Osla odstranily „jordánskou možnost“ ze škály možných alternativ. Místo toho byli Jásir Arafat, PLO a Palestinská samospráva (PA) ustanoveni jako vůdci toho, co bylo zamýšleno jako autonomní „entita“ západně od řeky Jordán. Tento tzv. „mírový plán“ selhal nejen kvůli palestinskému terorismu, ale také kvůli palestinské opozici proti samotné existenci Izraele. PA, PLO, Hamás a další arabské teroristické organizace nikdy nezamýšlely, aby to fungovalo. Jejich cílem nebylo a ani není žít bok po boku Izraele, ale zničit ho.

Založení druhého palestinského státu – nebo třetího, pokud do toho zahrneme i Hamásem ovládaný de facto stát v pásmu Gazy – by destabilizovalo region a zvýšilo násilí mezi soupeřícími entitami, gangy a milicemi, které by se převalily do Izraele. Pohraniční útoky jsou nevyhnutelné. Jordánsko by mohlo usilovat o vyhnání svých „palestinských“ občanů do nového státu. Následoval by boj o moc ohledně toho, kdo reprezentuje Palestince a co tvoří územní základ „palestinské národní identity“. S islamistickými silami čekajícími na to, aby využily jakékoliv mocenské vakuum, by se tato oblast propadla do chaosu.

Celý článek k přečtení na www.israel.cz

1 Komentář

  1. Opravdu…problém je i v tom, že na straně vedení palestinců chybá ochota ke kompromisu a touha žít v míru. Vůdci palestinců mají zájem na udržování nepřátelství. Ovšem stávající stav bez palestinského státu nedává řešení. Izrael prohrál moc důležitou válku – demografii. Pokud má zůstat v Izraeli demokracie, tak s arabskou většinou to fungovat nebude. Jordánsko je stát beduínů… ne palestinců. Těžko budou chtít přijmout miliony palestinců nebo i jejich území. Vytvořili by si zde Libanon a výhledově občanskou válku. Jaký jiný systém než demokracii by autor asi navrhl? Aby to bylo dlouhodobě funkční? Izrael by se stal nějakou diktaturou? To by fakt fungovalo? Můžete mírně utlačovat menšinu, ale ne většinu – to nedává trvalou stabilitu. Zvláště ne v situaci blízkovýchodních emocí.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář