Řečany nad Labem zpřístupňují románský kostel, pro koncerty či poutníky

Řečany nad Labem – Obec Řečany nad Labem na Pardubicku postupně zpřístupňuje románský kostel veřejnosti, loni ho získala od církve. Památka může být zajímavá i pro poutníky, obcí vede Svatojakubská cesta. ČTK to řekl starostka a náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková (STAN).

„V červnu jsme měli první akci, pozvali jsme pěvecký sbor z Přelouče, byl koncert vážné hudby pro naše občany. Předpokládáme, že pěvecký sbor základní školy by si tam po zahájení školního roku udělal také koncert,“ řekla Matoušková.

SOUVISEJÍCÍŘečany nad Labem získaly od církve románský kostel, opraví ho a zpřístupní

Pro kulturní akce chce obec kostel z 12. století otevírat několikrát do roka, aby lidé měli příležitost vidět interiéry. Po domluvě může zpřístupnit památku také pro individuální prohlídky. „Pokud má někdo zájem a dojedná si schůzku dopředu, můžeme kostel otevřít a ukázat zájemcům, dosud to možné nebylo. Naší obcí vede Svatojakubská cesta, máme tam nově instalované patníky a dáváme poutníkům razítka,“ řekla Matoušková.

Obec získala kostel sv. Maří Magdalény loni, téměř po třech letech jednání s římskokatolickou církví. Kostel je jednou z mála zachovaných románských památek v Pardubickém kraji. 

Z románské doby se dochovala apsida a východní část lodi. V roce 1407 v období gotiky byla ke kostelu přistavena sakristie. Ve stejném období byly vyzděny oltáře a osazen sanktuář.

Při barokní přestavbě ve druhé polovině 17. století byla zbořena západní stěna lodi a tribuna. Loď byla výrazně prodloužena. Vznikla také dřevěná zvonová věž. V baroku byl kostel také asi poprvé omítnutý.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. července 2023 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář