(Recenze) Modlitba, která mi změnila život

Provokativní název tohoto útlého svazku, který vydalo nakladatelství Portál, by samozřejmě mohl přitáhnout ty čtenáře, kteří věří, že nějaká přesně stanovená formule může něco změnit. Doufají, že když vyřknete ta správná slova v přesně stanoveném pořadí, něco se změní. Nezmění.

Autor knihy Jim Manney dobře ví, že tak to nefunguje. Chce vás jen chytře nalákat. V mém případě se mu to podařilo. Ve stručných odstavcích ukáže postavu Ignáce z Loyoly a jeho životní cestu. Umí jednoduše nastínit kontext a zpřítomnit jeho myšlení. Nebojí se vlastních příběhů, protože sám na sobě nebo na svých přátelích nejlépe demonstruje, jak se modlitbu examen modlit a jak její dlouhodobé používání člověka promění.

SOUVISEJÍCÍ(Recenze) Hana Pinknerová: Být blíž

Tato modlitební forma slouží k večernímu ztišení a zhodnocení zážitků celého uplynulého dne. Skládá se z těchto konkrétních částí:

Požádejte Boha o světlo

Děkujte

Zhodnoťte uplynulý den

Postavte se čelem ke svým nedostatkům

Pohleďte vstříc následujícímu dni

Tento modlitební postup může na někoho působit formálně, nebo dokonce může rychle přestat bavit. Autor doporučuje nepřestávat. Jen tak se dostaneme do hloubky a jen tak se naučíme osobnímu vztahu s Kristem, o který jde především. Nic menšího není cílem. Denně se setkávat s Nejvyšším, předestírat mu svůj život a ztišovat se k naslouchání jeho postřehům. To je cílem modlitby zvané examen. 

Tato drobná publikace vydavatelství Portál je další z řady stručných a hlubokých návodů, jak se ve vztahu k Bohu posunout, jak jej rozvíjet a jak mu být podobnější.

Manney, Jim: Modlitba, která mi změnila život, Portál 2023

Autor: Hana Pinknerová Datum: 2. ledna 2024 Foto: Portál

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář