(Recenze) Zamrzlé duše

Renata Kalenská: Zamrzlé duše, Edice N, 2024

Mám ráda formát knižních rozhovorů. Text plyne přirozeně, zpovídaný může být doptán, pokud něco není dost srozumitelné, dost často se mi při čtení stane, že se autor otázek ptá přesně na to, co by zajímalo i mne. 

Téma knihy rozhovorů Zamrzlé duše je sexuální zneužívání, sexualizované násilí. Inspirací se Renatě Kalenské stala Jasmína Houdek, lektorka kurzů sebeobrany pro ženy. Rozhovor s ní otevírá téma a příběh nesmírně silné i křehké ženy, která překonala hrůzy pekla, dokázala se poprat sama se sebou, se svou minulostí a díky svým zkušenostem účinně pomáhat jiným. Její příběh je při vší hrůze plný naděje. Jasmína otevřeně popisuje své životní peripetie, své úspěchy i selhání, mluví o bolestech, zradách a touze.

SOUVISEJÍCÍ(Recenze) Pohodová rodina. Krok za krokem

Krásně jej doplňuje rozhovor s jejím manželem Pavlem Houdkem, protože je vzácné vidět, jak uzdravovací proces prožívá ten druhý z páru.

Mezi sexuálně napadenými ženami čteme i rozhovory s takto postiženými muži. Všechny mají společné jedno, že je potřeba o těchto hrozných věcech mluvit. Sami sbírají odvahu a je znát, že pro ně není snadné některé vzpomínky vyvolávat. Přesto všichni shodně tvrdí, že uzamknout bolestivou vzpomínku uvnitř v sobě nic dobrého nepřinese. Vyprávění v bezpečném důvěryhodném prostředí je léčivé, motivuje vyhledat pomoc. Varuje před situacemi, v nichž násilí začíná růst, popisuje bezprostřední chvíle ohrožení a způsoby, jak se bránit. Není nejdůležitější vědět, jakých fyzických chvatů použít, když se ocitneme v ohrožení, ale jako nejpodstatnější a základní je budovat v mysli postoj. Vědomí vlastní hodnoty, stanovení osobních hranic, odvaha říci ne. Zkušenosti získané v bolestech a za nesmírnou cenu mohou pomoci těm, kdo něčím podobným prošli, aby se nebáli promluvit a vyhledat pomoc. Nový život je možný. Je tu naděje. Hrůzyplné zážitky mohou ovšem posloužit také jako varování a návod k rozpoznání, nejste-li náhodou potenciální obětí, jako výzbroj pro ohrožující situace. Nikdo nevíme, co se může stát, nikdo nemáme jistotu, že budeme vždy v bezpečí. Mentální příprava na nebezpečí je nejdůležitější složkou sebeobranného tréninku. Naděje, že mohu i přes prožité peklo znovu volně dýchat a těšit se ze života, je nejdůležitější složkou ozdravných procesů.

Všechny rozhovory jsou velmi otevřené a líčí jak události, které vedly k napadení a zranění, tak i proces směřující k uzdravení a obnovení. Popisují způsoby odborné pomoci lékařské i psychologické a ukazují, že bez ní by nešlo přežít. Renata Kalenská se doptává citlivě, sama sdílí svou osobní zkušenost se sexuálně motivovaným násilím a díky svému traumatickému zážitku je naprosto kompetentním tazatelem.

V závěru knihy je umístěn i rozhovor s psychoterapeutkou, která hovoří o posttraumatickém syndromu. Velmi laskavě pobízí k řešení bolestných zkušeností, k uvolnění od břemen, která nesmírně tíží.

Kniha Zamrzlé duše dokumentuje příběhy lidí, kteří žijí tady kolem nás. Stalo se jim něco hrozného, ale oni se perou s následky, usilují o uzdravení a touží pomoci jiným podobně zraněným lidem. Touží být vřelí a laskaví, otevření a dávající. Mnozí takoví už jsou, mnozí jsou na cestě. Díky za tu naději a za varování.

Autor: Hana Pinknerová Datum: 9. června 2025 Foto: Deník N

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář