Řecká církev žádá exkomunikaci poslanců za zákon o manželství pro všechny

Atény – Řecká pravoslavná církev žádá exkomunikaci poslanců, kteří podpořili nový zákon povolující manželství pro stejnopohlavní páry. Církevní úřady na ostrově Korfu navíc oznámily, že dva poslanci zvolení za tuto část Řecka budou mít zákaz vstupu na všechny náboženské obřady. O vyostření církevní kritiky zákona dnes informoval deník The Guardian.

Poslanci podle představitelů církve postrádají morálku, přijali „ďábelské rozhodnutí“ a učinili „nejhorší možnou duchovní a morální chybu“.

SOUVISEJÍCÍŘecký parlament by mohl už v únoru schválit zákon o sňatcích osob téhož pohlaví

Poslanec za Korfu ze socialistické strany PASOK Dimitris Biagis v reakci na prohlášení církevních představitelů uvedl, že má „svobodnou vůli, svědomí a hlubokou víru v pravoslaví, kterou nikdo nemůže zpochybňovat“. Církev kritizoval za snahu o segregaci. Opoziční strana SYRIZA, ke které patří druhý dotčený poslanec, slíbila co nejdříve předložit návrh zákona o odluce státu a církve, jehož nezbytnost tento spor podle strany opět ukázal, píše server ERT.

Řecký parlament v polovině února schválil zákon, který umožní stejnopohlavním párům uzavírat manželství a rozšíří rodičovská práva partnerů. Řecko se stalo 16. zemí Evropské unie, která tyto sňatky umožňuje, a první zemí s většinově pravoslavným obyvatelstvem. Normu podporoval premiér Kyriakos Mitsotakis, který za to rovněž sklízel hlasitou kritiku pravoslavné církve.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. března 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář