Řecká vláda ustoupila církvi a umožnila otevření kostelů

Atény – Řecká vláda ustoupila pravoslavné církvi a umožnila na svátek Zjevení Páně otevřít kostely. Proti zpřísnění protiepidemických pravidel protestovaly minulý týden špičky řecké pravoslavné církve. Povolená kapacita kostelů ale byla výrazně omezena, píše agentura AP. Zpřísněná opatření, která neumožňovala otevřít kostely, začala v zemi platit po vánočních svátcích.

Bohoslužeb se v kostele může účastnit maximálně 50 osob, a to v závislosti na velikosti chrámu. Do kostelů bylo přesunuto i tradiční žehnání vodám, které obvykle probíhá na březích řek či na plážích. Na dodržování opatření dohlížejí policisté, kteří dostali pokyn, aby případné porušení nařízení řešili domluvou.

V pondělí vedení řecké pravoslavné církve vydalo prohlášení, ve kterém nařídilo kněžím otevřít kostely na dnešní svátek navzdory vládnímu zákazu. V úterý se uskutečnilo jednání mezi premiérem Kyriakosem Mitsotakisem a nejvyšším představitelem řecké pravoslavné církve Hierónymosem.

Řecko zpřísnilo protiepidemická opatření po vánočních svátcích, kdy přechodně uvolnilo některá omezení týkající se obchodů, provozoven a shromáždění. Cílem přitvrzení restrikcí je podle vlády obnova prezenční výuky na školách od pondělí 11. ledna.

Řecká vláda zavedla celostátní uzávěru v listopadu kvůli obavám z kolapsu nemocnic. Někteří biskupové již tehdy kritizovali omezení, která se dotkla bohoslužeb. Pozornost vyvolala v listopadu smrt koronavirem nakaženého biskupa, který bojoval proti jakýmkoli změnám v udělování svatého přijímání, kdy je mezi pravoslavným knězem a věřícími blízký kontakt.

Na konci loňského roku bylo Řecko po Finsku druhou zemí Evropské unie, kde se nákaza koronavirem šířila nejpomaleji. Počet nově nakažených v posledních dvou týdnech loňského roku na 100.000 obyvatel činil 106, v České republice to bylo v té samé době 876. Od začátku epidemie se v jedenáctimilionové zemi nakazilo koronavirem 141.500 lidí a 5051 infikovaných zemřelo.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. ledna 2021 Foto: Wikipedie – pravoslavní kněz, ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář