Řecko kritizovalo Ankaru, že povolila dýdžejovi točit v pravoslavném klášteře

Ankara/Atény – Řecké ministerstvo zahraničí i prezidentka Katerina Sakellaropulosová kritizovaly turecké úřady za to, že povolily natočení propagačního videa s elektronickou hudbou v prostorách pravoslavného kláštera na severovýchodě Turecka. Historická památka je však od minulého století muzeem spravovaným ministerstvem kultury. Informovaly o tom dnes řecká agentura AMNA a turecký opoziční server Duvar.

Řecká prezidentka označila natočení videa za znesvěcení kláštera, který je historickou a kulturní památkou a usiluje také o zápis na seznam světového dědictví UNESCO. Rovněž řecké ministerstvo zahraničí hovoří v prohlášení o znesvěcení a video označilo za urážlivé. Vyzvalo proto turecké úřady, aby zabránily opakování podobných akcí.

Řecké ministerstvo reagovalo na zveřejnění videa na sociálních sítích, které natočil DJ Ahmet Şenterzi a na němž ve venkovních prostorách kláštera na elektronickou hudbu tančí skupinka mladých lidí. Podle serveru Duvar dostal dýdžej zvláštní povolení od guvernéra provincie Trabzon, v níž se sumelský klášter nachází.

Sumelský klášter (též klášter Sümela) založili asi ve čtvrtém století našeho letopočtu dva aténští mniši vysoko v horách na skalním masivu. Svou majestátní podobu dostal klášter ve 14. století za Trapezuntského císařství. Ve 20. století z něj turecká vláda udělala muzeum spravované ministerstvem kultury. V roce 2010 povolily turecké úřady ekumenickému patriarchovi poprvé po desetiletích vykonat v tomto klášteře bohoslužbu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. února 2022 Foto: screenshot duvarenglish.com

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář