Ředitel ACHO: Rozhodnutí zakázat koledování bylo mým nejtěžším

Olomouc – Jako dosud nejtěžší označil ředitel Arcidiecézní charity v Olomouci (ACHO) Václav Keprt své rozhodnutí o zákazu osobního koledování v letošní Tříkrálové sbírce. Stalo se tak poprvé od roku 2000, kdy tato tradice v olomoucké arcidiecézi vznikla. Alespoň symbolicky tak upozornili na tuto tradici v katedrále svatého Václava Tříkráloví koledníci v zastoupení biskupa Antonína Baslera, prezidenta ACHO Bohumíra Vitáska a primátora Miroslava Žbánka. S koledou přišli i za olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem.

„Musím se přiznat, že rozhodnutí zakázat fyzické koledování v olomoucké arcidiecézi bylo pro mě jedno z nejtěžších, které jsem za těch 25 let udělal. Uvědomoval jsem si, kolika lidem tím způsobím mrzení. Koledníci chtěli vyjít, celkem 80 procent z nich na to bylo připraveno, věděl jsem, že lidé budou zklamaní, že nepřišli. Do poslední chvíle jsme vyčkávali, než jsme to stopnuli. Rozhodli jsme se vzhledem k vývoji, opravdu nemůžeme ohrozit ani koledníky, ani veřejnost,“ řekl dnes ČTK Keprt.

Tříkrálová sbírka se sice přesunula do on-line prostoru, přesto se charity snaží kontakt udržet. „Někteří obcházejí domácnosti, nezvoní, nekoledují, píšou na dveře K+M+B, roznášejí letáčky, upozorňujeme na koledu on-line, která je milá. My jsme lidi v době covidové neopustili, dělali jsme spoustu věcí ve velmi těžkých podmínkách, proto jsem přesvědčen, že to lidé vědí, a kdo bude chtít, ten si nás najde,“ doplnil ředitel ACHO.

Také podle ředitele olomoucké charity Petra Prinze chtělo a bylo ochotno jít koledovat 80 procent koledníků. „Chtěl bych zdůraznit, že covid je něco jako vichřice a zůstane stát jen to, co je pevné. Věřím, že z Tříkrálové sbírky zůstane pevné to, že zůstáváme s lidmi, kteří nám přispívají a kterým zase my přispíváme. Charita nepotřebuje peníze, charita potřebuje sloužit a k tomu, aby sloužila, mimo jiné zve další lidi, aby jí pomohli. To se bezesporu podaří i letos,“ řekl ČTK Prinz.

Podle olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera je tříkrálové koledování letos mimořádně jiné, přesto doufá, že díky tradici a štědrosti lidí to charita nakonec nepocítí. „Situace covidu nás dostala do polohy, v jaké jsme, mnoho věcí nemůžeme, ale je potřeba, abychom žili dál. Jsou zde i potřební, kterým Tříkrálová sbírka pomáhá již řadu let, a mnohé služby by bez její podpory nemohla poskytovat,“ řekl ČTK arcibiskup.

Koledníci vyšli v olomoucké arcidiecézi do ulic poprvé v roce 2000, poté se sbírka začala konat i v ostatních částech země a stala se největší sbírkovou akcí charity v ČR. Právě v olomoucké arcidiecézi jsou lidé každoročně nejštědřejší. Loni do 5832 kasiček věnovali rekordních 32,2 milionu korun. V porovnání s předchozím rokem to bylo o 2,4 milionu korun více. V celé ČR koledníci vybrali 130,3 milionu korun.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. ledna 2021 Foto: Trikralovasbirka.cz

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář