Řeholní sestra z Barmy si poklekla před vojáky a prosila je, aby nestříleli do demonstrantů

Minulé pondělí si před policií klekla jeptiška ze severní části Barmy a prosila je, aby proti demonstrantům nepoužili nepřiměřenou sílu a chovali se k nim, jako by to byla jejich vlastní rodina.  

Ve virálním videu je vidět řádovou sestru Ann Rose Nu Tawng, která je členkou sester sv. Františka Xaverského, jak klečí před policisty v hlavním městě barmského státu Kačin.  V rozhovoru pro agenturu Reuters řekla: „Prosila jsem je, aby neubližovali demonstrantům, ale chovali se k nim laskavě jako k vlastním rodinným příslušníkům.“

Policisté jí vysvětlili, že se právě snaží vyčistit ulici od demonstrantů. „Prosila jsem je, aby nestříleli do dětí,“ dodala. Ale brzy poté, „jsme uslyšeli hlasité výstřely a viděli jsme, že trefili do hlavy malého dítěte, a na ulici se objevilo množství krve,“ poznamenala řeholní sestra.

SouvisejícíPapež František zahájil svou první návštěvu Iráku

Tawng a další svědci uvedli, že při střetech s policií byli zabiti nejméně dva demonstranti a několik jich bylo zraněno.

Jeptiška se pokusila odnést některé z obětí na kliniku, kterou ve městě její řád provozuje, ale byla oslepena slzným plynem. „Podlaha naší kliniky je plná krve,“ řekla. „Musíme si vážit života. Cítil jsem se velmi zraněná,“ popisuje dramatické události.

Agentura UCA News uvádí, že jeptišky po celé Barmě chodí po ulicích a modlí se za demonstranty a nabízejí jim jídlo. Ve městě, kde došlo k incidentu, řeholní sestry pověsily cedule s nápisem „Ne diktatuře“ a „Naslouchejte hlasům lidí“.  

Tato země v jihovýchodní Asii s populací 54 milionů lidí se potýká s nepokoji od vojenského převratu, kdy po volbách armáda převzala moc do vlastních rukou a zatkla nejvyšší představitele státu. Kriticky se k situaci v Barmě vyjádřil také papež František a apeloval na návrat k demokratickým principům právního státu.

Podle charitativní organizace monitorující situaci v zemi kvůli nepokojům už zemřelo více než 60 lidí a více než 1 800 lidí zadržela policie. Řeholní sestra Ann Rose Nu Tawng byla vyfotografována už minulý měsíc, jak klečí před řadou postupujících policistů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 16. března 2021 Foto: Twitter kardinál Bo

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář