Rejstřík církví má stát 11 mil. Kč, provoz na pět let 18,8 mil.

Praha – Ministerstvo kultury chce za 11 milionů korun vytvořit nový rejstřík církví a náboženských společností. Ze státního rozpočtu by pro tento záměr úřad potřeboval dva miliony korun, devět milionů korun by měl získat z evropských zdrojů. Na dalších 18,8 milionu korun by měl přijít pětiletý provoz databáze, její rozvoj a školení personálu. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí předloží vládě ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Rejstřík církví a náboženských společností by měl nahradit stávající databázi, která podle ministerstva nevyhovuje aktuálně platným standardům. V novém rejstříku půjde ukládat elektronické dokumenty s prodloužením doby jejich čitelnosti před vložením do úložiště spolu s ošetřením jejich důvěryhodnosti.

Projekt je spolufinancován z prostředků Evropských strukturálních a investičních fondů prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu. Ceny projektu vzešly z vítězné nabídky vysoutěžené v rámci otevřené nadlimitní veřejné zakázky.

V Česku je aktuálně registrováno 43 církví a náboženských společností, zatím poslední zapsanou bylo loni v březnu Společenství baptistických sborů. Dvě desítky církví stát registrovat odmítl.

V rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi uzavřelo smlouvu se státem 17 církví, které na základě této dohody dostávají každý rok poměrnou částku jako náhradu za majetek, který podle zákona vydat nelze. Loni pro všechny církevní společnosti, které se státem podepsaly dohodu, činila sumy 2,08 miliardy, katolická církev z toho získala asi 1,3 miliardy. Příspěvek na činnost církve loni činil pro všechny příjemce dohromady 1,23 miliardy korun, pro katolickou církev 759 milionů. Bude se vyplácet do roku 2030, kdy nastane odluka církve od státu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 13. května 2020  Foto: Wikipedie . Ministerstvo kultury

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář