Reuters: Papež František před Velikonocemi vypadá, že je na to zdravotně lépe

Vatikán – Papež František, který se v poslední době potýkal se zdravotními problémy, dnes působil, že je na tom lépe. Uvedla to agentura Reuters, která připomněla, že papeže během velikonočního týdne čeká nabitý program. 

Sedmaosmdesátiletý papež při své týdenní audienci přečetl v plném znění své předem připravené texty. Podle Reuters vypadal lépe než při nedávných audiencích, při nichž většinu čtení přebíral jeho pomocník.

SOUVISEJÍCÍ Papež odsoudil útok v Moskvě, při mši o Květné neděli vynechal kázání

František nově apeloval na mír na Ukrajině a na Blízkém východě a pozdravil dva muže v publiku, jednoho Izraelce a jednoho Palestince, a řekl, že oba přišli o své dcery ve válce mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás. Označil je za dva přátele, „kteří se navzájem milují a kteří prožili stejné ukřižování“.

František již více než měsíc s přestávkami trpí zánětem průdušek a chřipkou, což ho vedlo k omezení veřejných vystoupení, zrušení některých setkání a návštěvě římské nemocnice kvůli lékařským kontrolám. Obavy o jeho zdravotní stav se znovu objevily před třemi dny, kdy vynechal kázání při bohoslužbě na Květnou neděli na Svatopetrském náměstí.

V neděli má papež předsedat řadě bohoslužeb předcházejících Velikonocům, čeká ho i čtvrteční rituál mytí nohou v ženské věznici. Během Velikonoc také papež poprvé sepíše úvahy, které se čtou při zastaveních na křížové cestě odehrávající se na Velký pátek u Kolosea. V uplynulých letech to dělali buď hodnostáři z Vatikánu, nebo pověřené skupiny věřících.

Papež v posledních měsících opakovaně trpěl zdravotními problémy a v listopadu byl nucen zrušit některé své aktivity kvůli potížím s dýcháním. Vyšetření tehdy vyloučilo plicní komplikace. Františkovi byla v mládí, kdy ještě žil v rodné Argentině, odstraněna část jedné plíce, i proto je náchylnější k infekcím dýchacích cest.

V prosinci zrušil papež kvůli následkům chřipky a zánětu plic plánovanou cestu na klimatický summit COP28 v Dubaji. Kromě toho má František problémy kvůli chronickým bolestem kolena, příležitostně proto používá invalidní vozík.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. března 2024 Foto: Pixabay – papež František

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář