Režiséři filmu V síti odmítli finanční dar od pražského arcibiskupství

Praha – Vít Klusák a Barbora Chalupová odmítli finanční podporu ve výši 15 000 Kč od Arcibiskupství pražského na připravovaný film V síti o sexuálních predátorech na internetu. Režiséři se rozhodli tuto sumu navýšit o dalších 15 000 Kč a poslat částku na účet organizace Pro čistou církev, kterou vede Jan Rozek, informuje na svých stránkách iRozhlas.cz.

„Arcibiskupství a potažmo panu kardinálovi Dukovi nebudeme prodávat odpustky. Je pro nás naprosto nemyslitelné spojit naše jméno s institucí, která tak bolestivou věc, jako je sexuální zneužívaní nezletilých, roky programově kryla,“ uvedl pro iRozhlas.cz Vít Klusák.

Režisér filmu dále poznamenal, že se po dohodě s kolegy rozhodli sumu zaslat organizaci Pro čistou církev, která vznikla mimo oficiální struktury katolické církve, za což je i vedením denominace kritizována.

„Děkujeme všem lidem dobré vůle, zvláště bychom chtěli poděkovat panu Vítu Klusákovi a celému týmu připravujícímu film V síti, kteří nás podpořili příslibem 30 tisíc korun. Pan Klusák osobně slyšel výpověď oběti sexuálního zneužívání v církvi a zasáhlo to jeho srdce. Chápe situaci obětí a snaží se jim pomoci,“ uvedl pro Křesťan dnes Jan Rozek k zaslanému daru.

Česká biskupská konference se rozhodla poskytnout péči a pomoc nezletilým a zranitelným obětem pohlavního zneužití duchovními. Proto začátkem května otevřela kontaktní místo s internetovou stránkou www.ochrananezletilych.cz.

Oběti budou moci kontaktovat odborníky e-mailem skrze webový formulář nebo telefonicky každý čtvrtek od 09:00 do 17:00. „U telefonu budou k dispozici dva pracovníci, muž a žena. Stejně tak budou odpovídat na tyto záležitosti formou e-mailu. To je ten první kontakt. Za ním je skupina odborníků, kteří se budou obětem věnovat z hlediska psychologického, duchovního, sociálního, a pokud bude potřeba, tak i po právní stránce,“ uvedl k projektu Stanislav Přibyl.

Podle pražského pomocného biskupa a koordinátora projektu Zdenka Wasserbauera centrum navazuje na některé aktivity, které už v církvi existovaly předtím. „Církev se vždy snažila různým obětem, postiženým, lidem, kteří to mají v životě těžké, pomáhat,“ řekl. „Chceme přispět k ochraně a napomoci těm, kterým bylo nějak ublíženo v rámci činnosti církve,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-,  ČTK Foto: Wikimedia Commons – kardinál Dominik Duka

 

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář