Řím přijímá kvůli Benediktovu pohřbu mimořádná bezpečnostní opatření

Vatikán/Řím – Řím přijímá v souvislosti se čtvrtečním pohřbem emeritního papeže Benedikta XVI. mimořádná bezpečnostní opatření. Stejně jako v minulosti při pohřbu papeže Jana Pavla II. či významných svatořečeních bude nasazeno více než 1000 policistů. Navýšen bude také počet detektorů kovů při vstupu na vatikánské Svatopetrské náměstí, informovala dnes agentura APA s odvoláním na místní úřady. Smutečního obřadu se podle odhadů římské radnice zúčastní nejméně 70.000 lidí, včetně delegací ze zahraničí.

Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, zemřel v sobotu ve věku 95 let ve vatikánském klášteře Mater Ecclesiae. V čele katolické církve stál v letech 2005 až 2013, kdy odstoupil ze zdravotních důvodů. Stal se prvním papežem po zhruba 600 letech, který tak učinil. Po skončení smutečního obřadu, který povede papež František, bude uložen do hrobky ve Svatopetrské bazilice.

SOUVISEJÍCÍNa pohřeb emeritního papeže Benedikta se chystají králové i prezidenti

Omezení se budou týkat především dopravy. Via della Conciliazione, hlavní třída vedoucí na Svatopetrské náměstí, bude uzavřena pro automobily. Městská hromadná doprava bude posílena tak, aby se davy poutníků s její pomocí dostaly až do Vatikánu. Dvě nádraží budou fungovat jako ústřední přestupní stanice. Vzdušný prostor nad italskou metropolí bude ve čtvrtek uzavřen. V okolí Vatikánu bude platit zákaz prodeje skleněných láhví.

Na spořádaný průběh pohřbu budou kromě uniformované i neuniformované policie dohlížet i carabinieři (příslušníci polovojenské policie) a také na 500 dobrovolníků civilní ochrany, kteří budou mít za úkol především poskytovat informace.

Pohřbu emeritního papeže se chystají zúčastnit králové, šlechtici, prezidenti či duchovní z celého světa. Českou republiku bude zastupovat premiér Petr Fiala, spolu s ním odcestují do Vatikánu také čeští biskupové.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář