Řízení ostravsko-opavské diecéze přebírá Martin David

Ostrava – Pomocný biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David byl jmenován apoštolským administrátorem sede plena et ad nutum Sanctae Sedis. Převezme tak řízení diecéze od sídelního biskupa Františka Václava Lobkowicze, který se dál bude věnovat vyučování a posvěcování. Novináře o tom v pondělí informoval mluvčí biskupství Pavel Siuda. Dvasedmdesátiletý Lobkowicz má dlouhodobé zdravotní problémy, v úřadu je od roku 1996.

„Tato latinská slova znamenají, že se jedná o apoštolského administrátora diecéze ustanoveného z rozhodnutí Svatého stolce v situaci, kdy je diecézní biskup v úřadu,“ vysvětlil Siuda.

Podle něj tak David získal všechna práva, pravomoci a povinnosti jako sídelní biskup, tedy úkol učit, vést a posvěcovat. „Diecézní biskup František Václav Lobkowicz i nadále vykonává biskupský úřad v oblasti vyučování a posvěcování,“ doplnil Siuda. Lobkowicz už však nebude muset dělat úkony spojené s řízením diecéze, protože mu toto působilo velkou námahu. „Opatření je tedy projevem pozornosti papeže Františka jak k místní církvi, tak k osobě biskupa Lobkowicze,“ řekl Siuda, podle něhož se jedná o výjimečnou situaci.

Devětačtyřicetiletý David se narodil v Čeladné na Frýdecko-Místecku. Od roku 1991 studoval při zaměstnání dálkově teologii na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde byl od roku 1994 přijat k dennímu studiu teologie. Po ukončení studia v roce 1999 nastoupil jako jáhen do Teologického konviktu v Litoměřicích. V roce 2000 přijal v katedrále Božského Spasitele v Ostravě z rukou biskupa Lobkowicze kněžské svěcení. Působil ve farnosti u konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie v Opavě, od roku 2008 byl jmenován generálním vikářem ostravsko-opavské diecéze. Od roku 2017 působil jako pomocný biskup.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK  Datum: 2. května 2020  Foto: Wikipedie – Mons. Martin David

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář