Rok po tornádu: obnova obcí je během na dlouhou trať 

Před rokem se několika obcemi na jižní Moravě přehnalo ničivé tornádo. V Česku do té doby nevídaná katastrofa způsobila rozsáhlé škody, vyvolala ale také obrovskou vlnu solidarity. Na pomoc obětem tornáda se ve veřejné sbírce humanitární organizace ADRA vybralo 73 453 371 Kč, finančně bylo přímo podpořeno celkem 250 zasažených domácností. 

ADRA na místě zasahovala již od prvních hodin po katastrofě, primárně působila v Moravské Nové Vsi. Jako organizace s dlouholetými zkušenostmi se zvládáním mimořádných událostí se především zapojila do systematické koordinace pomoci. Poskytovala materiální, dobrovolnickou i psychosociální pomoc, monitorovala rozsah škod a podílela se na vytvoření systému pro rozdělení finančních prostředků. Celkem ADRA uskutečnila monitorovací návštěvy ve více než 700 domácnostech. 

„Při podobných událostech je potřeba nejprve zmapovat rozsah škod, nastavit priority i koordinovat dobrovolnickou pomoc. Vedle toho se nesmí zapomínat ani na oblast psychosociální podpory zasažených obyvatel, která je důležitá od prvních dnů a v některých případech třeba i rok od události. Za jeden z úspěchů považuji, že se nám podařilo rozdělit první prostředky z veřejné sbírky v řádu několika dní a také to, že se neziskové organizace dohodly na jednotné částce, která byla zasaženým ze sbírek rozdělována,“ přibližuje Josef Koláček, koordinátor mimořádných událostí ADRA. 

Z hlediska objemu vybraných finančních prostředků (73 453 371 Kč) je sbírka na pomoc lidem zasaženým tornádem historicky třetí největší sbírkou organizace. Nejvíce lidé darovali v prvních dnech a týdnech po tornádu, i v letošním roce ale ve prospěch sbírky dárkyně a dárci zaslali dalších 225 880 Kč. Na přímou finanční pomoc bylo domácnostem ve třech vlnách rozděleno 68 555 000 Kč. Zbytek peněz byl využit například na koordinaci pomoci, materiální zajištění, administraci sbírky, činnost informačního stánku a další návazné aktivity. 

Až do konce listopadu ADRA poskytovala na místě i psychosociální pomoc. Psycholog Richard Kořínek, který několik měsíců působil v Moravské Nové Vsi, k tomu tehdy řekl: „U většiny lidí, se kterými jsem mluvil, převládá únava a vyčerpání. Spoustu práce mají za sebou, ale cílové rovinka je ještě v nedohlednu.“ Jeho slova potvrzují i sami místní obyvatelé: „Je to náročné. Chtěli jsme co nejdříve bydlet zpátky doma, a tak jsme pořád dřeli. Za celý rok jsme nebyli na dovolené, každý víkend i všední dny po práci trávíme rekonstrukcí. Pořád chyběl nějaký materiál a ani kvalitní řemeslníky nebylo jednoduché sehnat,“ říká paní Jana z Moravské Nové Vsi. 

Osudy lidí zasažených tornádem sleduje také nový dokumentární film „Tornádo – rok poté“, který ve středu večer od 20:00 odvysílá ČT2. Na události loňského léta v něm zavzpomíná i koordinátor mimořádných událostí ADRA Josef Koláček. 

Autor: TZ ADRA Datum: 22. června 2022 Foto: Wikimedia Commons –

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář