Křesťan dnes

Rolníci na jihu Francie chtějí kvůli suchu při procesí prosit o déšť

Perpignan (Francie) – V jihofrancouzském Perpignanu se tento týden poprvé po 150 letech uskuteční procesí, při němž budou věřící prosit o déšť. Informovala o tom agentura DPA. Kvůli dlouhotrvajícímu suchu průvod vyjde v sobotu od katedrály v Perpignanu a povede k řece Têt.

Zástupci katolické církve v tomto městě uvedli, že v procesí budou neseny ostatky svatého Galderika (francouzsky Gaudérika), který je v departementu Východní Pyreneje, označovaném také jako Severní Katalánsko, považován za patrona zemědělců. S relikviemi chtějí rolníci dojít k téměř vyschlému říčnímu korytu.

Na mnoha místech ve Francii panuje neobvyklé sucho, protože v zimě mnoho týdnů nepršelo ani nesněžilo. A i když dešťové srážky už přišly, jsou vyčerpané zásoby podzemních vod. Francouzský geologický a báňský výzkumný úřad (BRGM) v pondělí informoval, že jejich stav je na 80 procentech území nízký nebo velmi nízký. Deště, které přišly loni na podzim, nedokázaly vyrovnat nedostatek spodních vod způsobený v horkém a suchém létě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. března 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version