Rostoucí migrace do JAR způsobila nepokoje a smrt nejméně 12 lidí

Nejméně 12 lidí zemřelo a 600 jich bylo zatčeno kvůli útokům. „Sbory již začaly doprovázet nevinné oběti tohoto šílenství“, říkají evangelikálové.

Násilné střety, které začaly začátkem září v Jihoafrické republice mezi místními obyvateli a migranty, zejména z Nigérie, podle místních médií zanechaly 12 mrtvých a 600 zatčených. Nigérijský prezident Muhammadu Buhari na Twitteru uvedl: „Budeme i nadále vyvíjet tlak na jihoafrickou vládu, aby přijala konkrétní a viditelná opatření k zastavení násilí vůči občanům jiných afrických národů.“

Nigérie již zahájila evakuaci stovek jejích občanů z Jihoafrické republiky. Asi 300 lidí se již vrátilo domů a více než 600 vyjádřilo svou touhu tak učinit.

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa k násilí v zemi řekl: „Odsuzuji násilí, které se šíří v řadě našich provincií. Lidé naší země chtějí žít v harmonii. Ať už máme jakékoli stížnosti nebo obavy, musíme je řešit demokraticky. Není možné ospravedlnit útoky našich obyvatel na lidi z jiných zemí“.

Ekonomické napětí je podle Evangelical Focus jednou z hlavních příčin násilí na cizincích. Podle jihoafrického ministerstva žije 49,2% dospělé populace pod hranicí chudoby. Podle Evangelikální aliance Jižní Afriky (TEASA) se v poslední době zhoršilo soužití mezi místními obyvateli a cizinci, zejména kvůli nejistotě zaměstnání.

„Mnozí cizinci jsou v zemi nelegálně, a proto jsou ochotni brát nižší platy a snadněji snášejí nespravedlivé a nezákonné pracovní praktiky,“ řekl generální tajemník TEASA Moss Nthla španělským zpravodajským webovým stránkám Protestante Digital.

Podle údajů Světové banky byla míra nezaměstnanosti v roce 2018 27%. tedy o pět procent více než před deseti lety.

Nečinnost jihoafrické vlády situaci „zhoršila“, protože „mnoho lidí se cítilo, jako by museli čelit problému sami bez pomoci vlády proti nezákonnému obchodování. To vedlo mnoho lidí k tomu, aby vzali spravedlnost do svých rukou,“ dodal Nthla.

Odhaduje se, že v roce 2021 do Jihoafrické republiky přijde přes milion migrantů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 19. září 2019  Foto: screenshot YouTube – Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář