Rozpory v pravoslavné církvi na Moravě se po Brně projevily i v Hodoníně

Hodonín (ČTK) – Rozpory v pravoslavné církvi na Moravě se po Brně projevily také v Hodoníně. V neděli tam vikární biskup Izaiáš, který fakticky řídí olomoucko-brněnskou eparchii, přijel bez ohlášení převzít kapli svatého Metoděje, čímž překvapil tamní věřící i dřívějšího duchovního správce Matúše Vavra. Po slovním konfliktu, sporu o klíč a liturgické vybavení přijela na místo městská policie. Klíč nakrátko skončil v úschově na radnici, nyní jej už má vedení eparchie.

„Věřící samozřejmě chtějí do chrámu. Eparchie by s nimi měla komunikovat. Záleží na nich, jestli se dohodnou na novém duchovním správci,“ řekl dnes ČTK Vavro. Vedení eparchie, což je obdoba katolické diecéze, vytýká Vavrovi na svém webu „nekněžské, nekanonické a nemorální chování“ a uvalilo na něj zákaz kněžské činnosti.

SOUVISEJÍCÍPravoslavný chrám svatého Václava v Brně hlídala kvůli církevnímu sporu policie

Situace je však komplikovaná, z obou stran zaznívají pochybnosti o souladu některých kroků s církevní ústavou a výtky ohledně nedostatku komunikace. Konečné slovo bude mít podle Vavra nakonec až církevní soud nebo posvátný synod. Sám zdůrazňuje, že se snaží jednat v souladu se svým svědomím a že pokud se v církvi děje něco špatného, nelze zůstávat lhostejný.

Podobná situace už dříve nastala v Brně, kde vedení eparchie zastupované vikárním biskupem Izaiášem převzalo chrám svatého Václava a odvolalo dlouholetého duchovního správce Jozefa Fejsaka. Většina věřících ale nakonec spolu s Fejsakem odešla a nyní se účastní jím vedených liturgií v „azylu“ v husitském chrámu na Karáskově náměstí v Židenicích. Vedení eparchie označuje Fejsaka za schismatika, tedy rozkolníka či odštěpence, a do chrámu svatého Václava vyslalo nového kněze Rafaela Moravského.

Brněnská církevní obec kolem Fejsaka stojí podle vyjádření na svém webu v hodonínské záležitosti na straně Vavra. Nedělní události v Hodoníně věřící z Brna označili za útok vikárního biskupa a jeho „pochopů“ a hrubé násilí, motivované snahou zmocnit se kaple svatého Metoděje. Naopak podle vedení eparchie se Vavro pokusil „unést chrám“ z kanonické správy olomoucko-brněnské eparchie.

Formální hlavou eparchie je šestadevadesátiletý arcibiskup Simeon. Vzhledem ke věku a zdraví arcibiskupa však faktickou správu na Moravě vykonává vikář Izaiáš, jinak též biskup šumperský.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář