Ruská centrální banka po stížnosti církve pozastavila vydání nové bankovky

Moskva – Ruská centrální banka se rozhodla pozastavit vydání nové bankovky o hodnotě 1000 rublů (asi 240 Kč). Její podoba zobrazující bývalou pravoslavnou katedrálu vedle věže zakončené muslimským půlměsícem se nelíbila ruské pravoslavné církvi. Padlo i obvinění ze záměrné provokace. S odkazem na sdělení banky o tom informuje web listu The Moscow Times.

Banka v krátkém prohlášení uvedla, že zastaví vydávání bankovek, dokud nebude dokončen jejich design. Dodala, že se nedostaly do širokého oběhu. Novou tisícirublovou a pětitisícirublovou bankovku banka představila v pondělí s tím, že se vyznačují moderním designem a silnějšími ochrannými prvky.

SOUVISEJÍCÍRuská pravoslavná církev má pro bohoslužby u fronty nafukovací kostel

Bankovka v hodnotě 1000 rublů byla věnována Nižnímu Novgorodu a Povolžskému federálnímu okruhu. Na její zadní straně jsou zobrazeny mimo jiné dvě budovy stojící v Kazani: takzvaná Söyembičina věž, na jejímž vrcholu je muslimský půlměsíc, a bývalý pravoslavný chrám, z jehož věže kříž údajně odstranili Sověti. Obě budovy jsou nyní součástí Muzea dějin tatarské státnosti a republiky Tatarstán.

Kazaň je střediskem Povolžského federálního okruhu a zároveň hlavním městem ruské republiky Tatarstán, která je domovem přibližně dvou milionů etnických Tatarů. Ti z velké části vyznávají islám. Etnickou Tatarkou je i sama guvernérka centrální banky, Elvira Nabiullinová.

Kontrast muslimského půlměsíce a chybějícího kříže vyvolal hněv pravoslavných osobností včetně kněze Pavla Ostrovského, který napsal svým téměř 175.000 sledujícím na sociální síti Telegram, že navržená bankovka způsobí náboženský rozkol. Podle Ostrovského je obrázek pro 99 procent Rusů, kteří podle něj neznají historii kazaňského Kremlu, „prostě kopule bez kříže a minaret s půlměsícem“. Dodal, že pro volbu vyobrazení existují pouze dva možné důvody: „nepřijatelná“ hloupost ze strany navrhovatelů nebo „záměrná provokace, s nimiž už dříve vystupovali stoupenci islámu z Tatarstánu“.

Zástupce pravoslavné církve Vachtang Kipšidze však zpravodajskému webu RBK řekl, že podoba bankovky není rouhačská, protože dotyčná budova je v současné době muzeem, a ne funkčním kostelem. Muslimský duchovní vůdce Tatarstánu Kamil Samigullin pak vyzval k toleranci vůči ruským muslimům a poznamenal, že na jiných bankovkách je pravoslavný kříž, ale ne muslimský půlměsíc.

„Pokud chceme vytvořit zdravou společnost, musíme být skutečně tolerantní, a ne jen slovy,“ řekl Samigullin místním médiím. „Máme hodně muslimů, proč bychom nemohli mít půlměsíce i kříže? To je samozřejmě zcela normální. Je nelogické přidat kříž tam, kde není, a odstranit půlměsíc z místa, kde stojí. Nepřátelství povede k zákazu dívat se na oblohu – tam je přece také půlměsíc,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. října 2023 Foto: Wikimedia Commons – Ruská centrální banka

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář