Ruská pravoslavná církev suspendovala kněze, jenž sloužil mši u hrobu Navalného

Moskva – Ruská pravoslavná církev suspendovala na tři roky kněze Dimitrije Safronova, jenž se účastnil pohřbu opozičního předáka Alexeje Navalného a po 40 dnech od smrti kritika Kremlu vedl u jeho hrobu zádušní mši. Informovala o tom dnes ruská média i světové agentury s odvoláním na dekret podepsaný hlavou ruské pravoslavné církve patriarchou Kirillem. Ten je považován za spojence ruského prezidenta Vladimira Putina a podporuje jeho válečné tažení proti Ukrajině.

Safronov byl dosud knězem v jednom z moskevských chrámů a po smrti Navalného se připojil k duchovním, kteří veřejně vyzvali ruské úřady, aby vydaly tělo zesnulého jeho rodině, napsal server Meduza a připomněl, že úřady tak učinily až devět dní po smrti Navalného. U jeho hrobu se Safronov podle médií několikrát modlil a 26. března tam sloužil vzpomínkovou bohoslužbu.

SOUVISEJÍCÍRuská pravoslavná církev má pro bohoslužby u fronty nafukovací kostel

Už před tím podle agentury Reuters nad hrobem připomněl, že Navalnyj naléhal na Rusy, aby se nevzdávali. „Zlo může být poraženo pouze jednou věcí, dobrem. Pokusíme-li se porazit zlo zlem, pak znásobíme zlo… Budeme vzpomínat na Alexeje, připomínat si jeho odkaz, budeme se za něj modlit a doufat, že on se bude modlit za nás u trůnu Páně,“ řekl Safronov 9. března u opozičníkova hrobu.

V úterý se na webu moskevské diecéze objevil výnos, jenž Safronova zbavuje kněžských povinností a nařizuje mu odpykat si tři roky „pokání“. Z rozhodnutí hlavy ruské pravoslavné církve ho poslali do jiného kostela, aby tam plnil povinnosti předčítače žalmů, píše Meduza. Církev rozhodnutí nezdůvodnila. „Na konci období pokání bude na základě zpětné vazby… rozhodnuto o možnosti jeho další kněžské služby,“ stojí v dekretu.

Podle Reuters jde o další ze série trestů, které ruská pravoslavná církev uvalila na duchovní, jež považuje za sympatizující s ruskou opozicí anebo podle ní dostatečně nepodporovali ruskou válku proti Ukrajině. Desítky kněží čelily trestu za to, že se vzepřeli její linii ohledně války, například čtením modliteb za mír namísto vítězství, píše agentura.

Navalnyj byl roky tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval Putinův režim, především za korupci. Od roku 2021 byl ve vězení, postupně si vyslechl tresty 2,5 roku, devět let a 19 let vězení. Vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet odpůrce a kritiku. V polovině února náhle zemřel v trestanecké kolonii na Sibiři ve věku 47 let. Podle úřadů zemřel poté, co se mu udělalo zle. Navalného okolí tvrdí, že za jeho úmrtím stojí – ať přímo či nepřímo – Putinův režim. Kreml popřel, že by se na smrti Navalného podílel stát.

Úřady vydaly Navalného tělo jeho matce až 24. února. Do té doby ho odmítly předat s tvrzením, že pokračuje vyšetřování příčin smrti. Podle Navalného spolupracovníků zástupci vyšetřovacího výboru po Ljudmile Navalné před vydáním pozůstatků požadovali, aby souhlasila s tajným pohřbem bez veřejného rozloučení. Navalná to odmítla a jejího syna pohřbili na začátku března na Borisovském hřbitově v Moskvě. Rozloučení se účastnily tisíce lidí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. dubna 2024 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Kirill

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář