Ruské bezpečnostní složky zadržely Svědky Jehovovy

Moskva – Ruské bezpečnostní složky ve středu v Moskvě zadržely zatím neupřesněný počet členů náboženské společnosti Svědci Jehovovi a provedly domovní prohlídky na 16 různých místech v metropoli. Informovala o tom agentura Reuters. Vyšetřovací výbor (kriminální ústředna) uvedl, že zadržení jehovisté se setkávali v bytě na severu Moskvy navzdory rozhodnutí ruského nejvyššího soudu, který v roce 2017 tuto společnost zakázal jako extremistickou organizaci.

Skupina jehovistů během tajných setkání studovala náboženskou literaturu a prováděla další akce charakteristické pro toto sdružení, uvedl vyšetřovací výbor ve svém prohlášení. Počet zadržených neupřesnil.

Členům Svědků Jehovových v Rusku hrozí až šest let vězení za účast v extremistické skupině a deset let za její organizaci, podotkl server The Moscow Times.

„Ruské úřady pokračují v honu na věřící našeho náboženství,“ uvedl Jaroslav Sivulskij z Evropského sdružení Svědků Jehovových, podle nějž bezpečnostní složky zadržely nevinné lidi, kteří dodržují zákony. „Doufáme, že zvítězí právo a zdravý rozum a že skončí náboženská perzekuce následovníků našeho náboženství,“ dodal.

Od chvíle, kdy nejvyšší soud tuto náboženskou společnost v Rusku zakázal, bezpečnostní složky zadržely desítky Jehovistů; řada z nich skončila ve vězení, jiní vyvázli s pokutou či podmíněnými tresty. V Rusku se ke Svědkům Jehovovým hlásilo asi 170.000 osob.

Celosvětově má náboženské hnutí asi osm milionů členů. Vzniklo v 70. letech 19. století v Pensylvánii. V Česku jsou Svědkové Jehovovi od roku 1993 registrováni jako církev a v roce 2018 se k nim hlásilo asi 15.000 lidí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. února 2021 Foto: Wikimedia Commons – Moskva

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář