Ruské úřady chtějí zakázat činnost svědkům Jehovovým. Budou evangelikálové další?

 

Ruský Nejvyšší soud zvažuje zákaz Náboženské společnosti Svědkové Jehovovi. Rozhodnutí k tomuto kroku přišlo poté, co ministerstvo spravedlnosti požádalo o povolení k uzavření jejich národní centrály u Petrohradu. O této situaci na svých stránkách informovala agentura Reuters.

Ruské orgány Svědky Jehovovy dlouhodobě vnímají jako sektu, úřady daly už několik jejich publikací na seznam zakázané literatury. Organizace je v Rusku obviňována, že ničí rodiny, napomáhá rozvoji nenávisti a ohrožuje životy. Jehovisté však tato obvinění popírají a považují je za falešná.

Svědkové Jehovovi jsou celosvětovou náboženskou společností, která vznikla v sedmdesátých letech 19. století v Pensylvánii jako skupina soustředěná kolem kazatele Charlese Taze Russella pod jménem Badatelé Bible. V současnosti mají kolem osmi milionů členů po celém světě. Jsou známí hlavně pro své evangelizační úsilí a časopis Strážná věž.

 

V červenci minulého roku v Rusku začal platit tzv. antiteroristický zákon omezující náboženské aktivity na území Ruské federace. Zakázana byla např. evangelizační činnost a čtení Bible na veřejnosti, církve nesmí pořádat náboženská setkání mimo k tomuto účelu určené budovy.

Organizace World Watch Monitor označila zákon jako protimisionářský a uvádí, že mnohé menší evangelikální sbory byly  postaveny mimo zákon a hrozí jím vysoké pokuty.

Pod rouškou boje proti terorismu tyto zákony ohlašují novou éru pro Rusko a ruské věřící. Ničí náboženskou svobodu, zasévají semena strachu a povzbuzují k hledání vnitřních nepřátel,“  komentoval nový zákon Rakhuba, prezident organizace Mission Eurasia pro informační portál ASSIS News service.

 

-mn-

Foto: Flickr

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář