Rusko chystá deportaci dvou amerických mormonů

Dva Američané spjatí s Církví Ježíše Krista svatých posledních dnů byli zadrženi při výuce angličtiny v kostele na jihu Ruska a podle právníka budou brzy deportování zpět do Spojených států.

Rusko nepovoluje zahraničním misionářům v zemi evangelizovat, Církev Ježíše Krista svatých posledních dnů (LDS) však trvá na tom, že oba Američané odpovídají definici „dobrovolníků“ a neporušují tak žádné zákon.

Mluvčí LDS Eric Hawkins v prohlášení uvedl, že je rozhodnutím úřadů zadržet a deportovat dva Američany znepokojen. „I když jsme vděční za to, že jsou tito dva mladí lidé údajně v dobré kondici a je s nimi dobře zacházeno, jsme znepokojeni okolnostmi jejich zadržení,“ podotkl Hawkins podle Fox News.

V roce 2016 v Rusku prošlo „proti-misionářské“ opatření jako součást širšího zákona o boji proti terorismu. Opatření se zaměřuje na náboženské menšiny a působí ve prospěch vlivné pravoslavné církve.

Asi rok poté, co zákon vešel v platnost, norská skupina Forum 18 zaznamenala 181 případů, kdy ruské úřady zákon použily k potlačení náboženských skupin. Jednalo se o protestanty, svědky Jehovovy, budhisty, muslimy a členy Hare Krišny.

Asi před měsícem ruský soud odsoudil dánského svědka Jehovova Dennise Christensena k šestiletému vězení, protože toto náboženské uskupení je v zemi považováno za extrémistické. Christensen byl zatčen při kázání v roce 2017. „Christensenův případ a zákroky proti svědkům Jehovovým porušují právo na svobodu náboženského vyznání, odpírají jim právo na uctívání a nemohou být ospravedlňovány jako nezbytná nebo přiměřená opatření k ochraně veřejné bezpečnosti nebo pořádku,“ uvedla organizace Human Rights Watch.

 

Kristýna Gillíková  Zdroj: The Christian Post  Foto: screenshot YouTube – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář