Křesťan dnes

Rusko řeší zákon o oprávněnosti okupace Československa v 1968

Československo 1968

Moskva – Rusko považuje obsazení Československa v srpnu 1968 armádami Varšavské smlouvy za zákonnou akci. Ruská duma bude proto projednávat zákon předložený poslanci komunisté strany, který by potvrdil, že tato okupace byla oprávněná. Informuje o tom český portál Forum24.cz.

Poslanecké frakce se už údajně shodly na návrhu zákona, který přizná vojákům zasahujícím v Československu status veteránů ozbrojených sil. Vedle různých sociálních výhod pro příslušníky okupační armády zákon má mluvit i „o oprávněném vstupu legálně pozvané armády SSSR na území ČSSR v srpnu 1968.“

Deník N informuje, že slovenské ministerstvo zahraničí k této iniciativě uvedlo, že jde o opakovanou iniciativu z dílny ruské opoziční komunistické strany.

Slovenské i české úřady protestovaly proti dokumentu Varšavská smlouva – odtajněné stránky, který v roce 2015 odvysílala ruská státní televize Rossija 1. Důvodem bylo, že dokument zavádějícím způsobem prezentoval okupaci jako pomoc Československu, uvádí v souvislosti s novou iniciativou deník SME.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: Wikipedie – Tanky T-55 invazních sil obklopené davem demonstrantů

Exit mobile version