Ruský soud odsoudil dva jehovisty za extremistické aktivity

Moskva – Ruský soud udělil pokutu dvěma členům náboženské společnosti Svědci Jehovovi. Michail Popov a jeho žena Jelena musí zaplatit 350.000 rublů (126.000 Kč) a 300.000 rublů (108.000 Kč) kvůli tomu, že se podle soudu na Kamčatce podíleli na extremistických aktivitách jejich organizace. Další čtyři jehovisté byli zadrženi. Jeden z nich si stěžoval, že byl ve vazbě mučen. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na prohlášení náboženské společnosti.

Rusko před třemi lety působení jehovistů zakázalo a od té doby desítky z nich skončily za mřížemi. Americké ústředí jehovistů pronásledování ruských souvěrců odsuzuje a hovoří o návratu Ruska do „nejtemnějšího období dějin“.

Ruská policie provedla tento týden asi 40 domovních prohlídek u jehovistů ve městě Čita na východě Sibiře. Čtyři členové skupiny byli zadrženi.

Jeden z nich, Vadim Kucenko, byl policisty zbit a byl proti němu použit elektrický paralyzér, řekl agentuře AP jeho právník Artur Ganin. „Spoutali ho, zakryli mu hlavu a oči a odvezli ho neznámo kam,“ řekl dnes Ganin. V lese, kam ho dovezli, zadrženého podle Ganina škrtili a bili a snažili se z něj dostat přiznání. „Nyní je ve vazbě, má bolesti a rovněž strach o svou rodinu, protože mu hrozili, že by se mohlo něco stát jeho ženě,“ dodal advokát.

Rusko už v roce 2017 Svědky Jehovovy oficiálně zakázalo a označilo skupinu za extremistickou organizaci. Kreml opakovaně používá nejasně formulované zákony proti extremismu k zásahům vůči opozičním aktivistům a náboženským menšinám.

Za poslední tři roky policie provedla domovní prohlídky u stovek jehovistů, desítky jich byly zadrženy a 28 jich bylo odsouzeno, z toho devět do vězení. Vyšetřováno je nyní přes 300 lidí.

Svědkové Jehovovi mají v Rusku přibližně 175.000 členů. Hnutí založené v roce 1873 ve Spojených státech kazatelem Charlesem Russelem se hlásí ke křesťanství. Po světě má kolem osmi milionů aktivních věřících. Problémy mívá s úřady hlavně kvůli odmítání krevních transfúzí. V Česku jsou Svědkové Jehovovi od roku 1993 registrováni jako církev a při sčítání lidu v roce 2011 se k nim hlásilo na 13.000 osob.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 14. únor 2020  Foto: Pixabay – ilustrační – Pixabay

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář